Zezwolenia na pobyt w UE. Polska absolutnym liderem w udzielonych zgodach

Eurostat opublikował dane dotyczące wydanych (pierwszych) zezwoleń na pobyt na terenie Unii Europejskiej obywatelom państw spoza Wspólnoty. Łącznie, przez cały 2020 r. takich zgód wydano ponad 2,2 mln, co jest wynikiem znacznie niższym w porównaniu z 2019, gdy wydano blisko 3 mln zezwoleń.

Spadki odnotowano w każdej z kategorii – wśród pozwoleń na edukację, pracę oraz pobyt z powodów rodzinnych. Główną przyczyną była pandemia COVID-19 i związane z nią restrykcje.

Uwzględniając łączne dane, w Polsce wydano blisko 27 proc. wszystkich zezwoleń na pobyt w UE – ponad 598 tys.

Z danych przedstawionych przez Eurostat wynika, że największy odsetek wydanych zezwoleń stanowił ten dotyczący podjęcia zatrudnienia. Wydano ich w całej Wspólnocie ponad 903 tys., z czego ponad 55 proc. – w Polsce. Nasz kraj wydał w minionym roku ponad 502 tys. zezwoleń na pobyt w związku z pracą, co czyni go absolutnym liderem w UE w tej kwestii. W drugiej pod względem liczby zezwoleń Hiszpanii – wydano ich ponad 80 tys.

O zgodę na pobyt w związku z podjęciem zatrudnienia najczęściej występowali obywatele Ukrainy. Z przyczyn związanych z zatrudnieniem wydano dla nich w całej UE łącznie ponad 516 tys. zgód.

Przyczyny związane z edukacją były powodem przyznania ponad 247 tys. zgód w 2020, z czego najwięcej – 72 705 – wydano we Francji. Polska pod tym względem jest trzecia, wydając 27 244 zezwolenia. Najczęściej o zgodę na pobyt w związku z edukacją w całej UE otrzymywali obywatele Chin, Ukrainy oraz Maroka.

 

Na pobyt z powodów rodzinnych najwięcej zgód wydano w Niemczech – ponad 130 tys. Druga jest Hiszpania z liczbą blisko 120 tys. zezwoleń, a trzecia – Francja (ponad 80 tys. zgód). Takie zezwolenia najczęściej otrzymywali obywatele Maroka (blisko 65 tys.), Brazylii (32,5 tys.) oraz Ukrainy (29 tys.).

W kategorii „innych” powodów zezwolenia na pobyt w UE, do których Eurostat zalicza także ochronę międzynarodową, najwięcej wniosków pozytywnie rozpatrzyły Niemcy – ponad 153 tys. Polska notuje trzeci wynik – 56 221. Takie zezwolenie najczęściej otrzymywali obywatele Syrii (51 tys.), Wenezueli (47,5 tys.), Ukrainy (35,5 tys.), Afganistanu (35 tys.) oraz Białorusi (blisko 20 tys.).

Źródło:  niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ