Europoseł Zalewska: grozi nam ubóstwo energetyczne a sam pakiet Fit for 55 nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska

EP Plenary session - Presentation of the Fit for 55 package after the publication of the IPCC report

Węgiel jest najtańszym sposobem pozyskiwania energii. Niemcy już dawno to policzyli, dlatego chronią swoje kopalnie nie tylko przed zamykaniem, ale i przed konsekwencjami wprowadzenia pakietu Fit for 55. Poza tym otwierają nowe kopalnie i stosują mix energetyczny. Dlaczego ta sama sprawa wygląda zupełnie inaczej w Polsce?

Wygląda na to, że pakiet Fit for 55 nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska. Europoseł Zalewska, jedna z siedmiu członków komisji pracowała przy prawie klimatycznym i zaznacza, że chodzi o dostosowanie pakietu Fit for 55…do prawa klimatycznego. Kolejny problem to raport ujawniony przez Europejską Agencję Środowiska, z którego wynika jednoznacznie, że nie jesteśmy w stanie zmniejszyć emisji CO² nawet o 40 proc., a teraz mówi się o 55 proc. Pomimo, że projekt klimatyczny jest nierealny, to robi się wszystko aby go przeforsować.

Żeby dokonać jakiejkolwiek transformacji to trzeba mieć środki finansowe, nadto jest to proces kilkudziesięcioletni. Ani Polska, ani Europa nie jest gotowa na transformację.

Najpierw trzeba szukać innych źródeł energii. W tej chwili – w UE – wiatraki stoją i na tym polega kłopot. One są skazane na naturę, a tej się nie policzy. Wszystkie elektrownie w Niemczech zaczęły zasilanie węglem. Muszą zadbać o bezpieczeństwo energetyczne i o ciepło dla swoich obywateli. Mix tak, ale mądry, bez przerzucania odpowiedzialności na obywatela.

Europoseł Anna Zalewska wielokrotnie zwracała uwagę opinii publicznej na nierówne traktowanie państw członkowskich przez lewicowych czołowych funkcjonariuszy unijnych departamentów.

Grozi nam ubóstwo energetyczne a sam pakiet Fit for 55 nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska. Nie udowodniono, że obniży emisje. Natomiast skończy się szalejącymi cenami i brakiem energii dla wielu obywateli. Bogaci będą jeszcze bogatsi, biedni jeszcze biedniejsi.

Przykład Turowa kapitalnie odzwierciedla sztuczny problem, który powstał po czeskiej stronie. Zdaniem polskich Zielonych, dzielnie wspierających unijnych komisarzy, decyzja o karze została wydana w trosce o „zdrowie i dobro wszystkich Polaków”. Zieloni w pakiecie Fit for 55 widzą korzyści dla bogatych krajów, pomijają skutki ponoszenia ciężaru transformacji na państwa biedniejsze.

Rynek samochodowy ma przejść absolutną rewolucję. Akumulatory zamiast tradycyjnego paliwa zmienią świat, mówią Zieloni. I tu mają rację, bo do tej pory nie wiadomo, gdzie i w jaki sposób będą składowane i utylizowane baterie. Łopaty po wyeksploatowanych wiatrakach również posiadają w sobie metale ciężkie i po cichu zakopywane w ziemi. Zagrożenie ekologiczne jest nieporówywalnie większe, niż ropa, benzyna czy węgiel brunatny. Eksperci mówią, że będą to nieutylizowalne odpady wpływające na degradację środowiska naturalnego.

źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ