Legnica: gala wręczenia nagrody im. Henryka Pobożnego z udziałem Marszałek Sejmu

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Prof. Jan Żaryn, historyk i nauczyciel akademicki, został laureatem nagrody im. Henryka Pobożnego. W uroczystej gali wręczenia wyróżnienia, która odbyła się w sobotę, 16 października, w Legnicy, uczestniczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Nagroda przyznawana jest osobom, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji chrześcijańskiej, Ojczyzny, życia i godności człowieka.

– Wydawałoby się, że Henryk Pobożny jest postacią tak bardzo odległą, a jednak okazuje się, że w XXI w. może być dla nas wszystkim przykładem, jak należy w życiu postępować – mówiła Marszałek Sejmu w wystąpieniu podczas gali. – Tak jak Henryk Pobożny mówił swoim dzieciom: nigdy nie iść spać, zanim się ze sobą nie pogodzimy, jeśli w ciągu dnia się pokłócimy, tak dzisiaj powinniśmy pamiętać o tym samym. To są wartości nie tylko chrześcijańskie to są wartości uniwersalne – dodała

Elżbieta Witek nawiązała także do aktualnego poziomu debaty publicznej. – Kiedy słyszymy atak słowny, a także agresję fizyczną, atakowanie rodziny i Kościoła, pomniejszanie godności innych ludzi przez wulgarny język obecny w przestrzeni publicznej, czasami zadajemy sobie pytanie, czy nie powinniśmy na tę agresję odpowiedzieć taką samą agresją; czy nie powinniśmy na ten atak słowny odpowiedzieć tym samym wulgarnym językiem. Otóż nie. Tego nam robić nie wolno, bo gdybyśmy się tak zachowali, bylibyśmy zwykłymi hipokrytami – mówiła. – Jeżeli cenimy sobie te wartości, jakimi są wiara, rodzina, patriotyzm, Ojczyzna, to nie wolno nam tego robić – podkreśliła Marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek zaapelowała też o obronę życia publicznego przed brutalizacją. – Ta agresja, nienawiść, uderzanie w człowieka, w jego godność, są obecne w każdym miejscu. Dlatego trzeba się temu sprzeciwiać, nie wolno tego przemilczać – mówiła. W tych trudnych czasach bądźmy zdeterminowani, żeby tę prawdę mówić, żeby być wiernym tym wartościom i pokazywać je własnym życiem – apelowała.

Nagrodę przyznaje Bractwo Henryka Pobożnego. Jej ideą jest promowanie i nagradzanie osób, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji chrześcijańskiej, Ojczyzny, życia i godności człowieka. W ubiegłym roku wyróżniony został nią prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prof. Jan Żaryn jest historykiem, nauczycielem akademickim, specjalizuje się w badaniu dziejów najnowszych Polski, w szczególności historii Kościoła katolickiego, obozu narodowego i chadeckiego, a także powojennego podziemia niepodległościowego.

Fotogaleria: Instagram

źródło: Sejm RP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ