Wojewoda dolnośląski: szpital tymczasowy zostanie otwarty najwcześniej około 15 listopada


Na tę chwilę, jeśli fala zakażeń będzie się opóźniać na Dolnym Śląsku, to szpital tymczasowy będzie otwarty najwcześniej około 15 listopada – poinformował w środę w Legnicy wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

Wojewoda uczestniczył w konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

Obremski podkreślił, że obecnie sytuacja epidemiczna w regionie „nie jest zła”.

„Liczba zakażeń jest 2,5-krotnie niższa niż średnia krajowa, podobnie jest z ilością zajętych miejsc (łóżek covidowych – przyp. PAP) – mówił Obremski.

Dodał jednak, że z dnia na dzień w regionie notowanych jest coraz więcej zakażeń.

„Mamy coraz więcej zajętych łóżek i zwyżkową tendencję, jeśli chodzi o zajęte respiratory. Na tę chwilę nie ma żadnych problemów, to jest ilość chorych, która nie jest jakimkolwiek zagrożeniem dla systemu. Jesteśmy przygotowani” – mówił.

Wojewoda poinformował, że szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 we Wrocławiu przy ul. Rakietowej będzie otwarty najwcześniej 15 listopada.

„Jeśli będzie trzeba przyśpieszyć, to mamy wszelkie możliwe porozumienia z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu na rozpoczęcie leczenia w szpitalu tymczasowym wcześniej” – mówił.

Wojewoda zaapelował jednocześnie o szczepienia i zachowanie reżimu sanitarnego.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpital Specjalistycznego w Legnicy Anna Płotnicka – Mieloch przypomniała, że w lutym tego roku przy legnickim szpitalu uruchomiono szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19.

„Obecnie mam 32 pacjentów zakażonych koronawirusem. Dwóch pacjentów pod respiratorem. Są to pacjenci w stanach ciężkich lub średniociężkich i lekkich. Osoby, które lekko przechodzą chorobę, to pacjenci zaszczepieni” – mówiła dyrektor.

Dodała, że 25 proc. osób przyjmowanych do szpitala to pacjenci zaszczepienie.

„Reszta to pacjenci niezaszczepieni i oni przechodzą najciężej chorobę” – mówiła. Dyrektor powiedziała, że szpital jest gotowy w każdej chwili do uruchomienia kolejnych łóżek covidowych. Jest ich w legnickiej lecznicy 96.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ