Ateny: Witek i Grodzki wyszli z sali podczas wystąpienia przedstawicielki Federacji Rosyjskiej


W dniach 21 – 22 października w Atenach z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek odbywa się Europejska Konferencja Przewodniczących Parlamentów państw członkowskich Rady Europy. W programie obrad znalazły się tematy związane z publiczną służbą zdrowia, zmagającą się z pandemią COVID-19. Pierwszego dnia spotkania rozmawiano także o roli parlamentów w zapewnieniu prawa do zdrowego i zrównoważonego środowiska naturalnego. Stronę polską reprezentuje także marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.

Główny temat sesji plenarnej był zatytułowany „Demokracje w obliczu kryzysu zdrowia publicznego, wywołanego pandemią Covid-19: wymiana doświadczeń i działania na przyszłość”. Marszałek Sejmu podczas wystąpienia podkreśliła, że pandemia koronawirusa, to największy kryzys od czasów II wojny światowej. – Zarówno pod względem gospodarczym, zdrowotnym, jak i społecznym. Covid-19 stworzył nowy rodzaj podejścia do otaczającego nas świata oraz spowodował, że poczucie względnego bezpieczeństwa społecznego i gospodarczego bezpowrotnie minęło – powiedziała Elżbieta Witek.

Marszałek Witek wskazała, że główne wyzwania stojące po przezwyciężeniu koronawirusa to stworzenie nowej umowy społecznej, obejmującej ochronę zdrowia publicznego, w tym psychicznego, dzieci i młodzieży, a także walkę z rosnącym rozwarstwieniem i wykluczeniem społecznym, głównie na poziomie edukacji i dostępu do technologii. Marszałek Sejmu przypomniała, że polski rynek pracy w niewielkim stopniu odczuł skutki Covid-19. – Na tle innych krajów Europy, stopa bezrobocia należała do najniższych, co było efektem wielu programów wsparcia przedsiębiorców środkami publicznymi, i przyjętej przez pracodawców strategii zmierzającej do utrzymania zatrudnienia – podkreśliła i przypomniała, że możliwe to było dzięki przyjęciu w marcu 2020 r. tzw. tarczy antykryzysowej, a także w późniejszym okresie tarczy finansowej. – Łącznie na pomoc dla przedsiębiorców i pracowników przewidziano ponad 100 mld złotych – mówiła marszałek Witek.

Na koniec Marszałek Sejmu podkreśliła również rolę przedstawicieli służb medycznych w walce z pandemią i podziękowała im za ciężką pracę. – W obliczu tych zmian musimy podjąć więcej działań zapobiegawczych, w celu uchronienia naszych społeczeństw przed następstwami kolejnych być może pandemii i zminimalizowania ryzyka na przyszłość. Jestem przekonana, że parlamenty narodowe mogą odegrać specjalną rolę w ochronie zdrowia, obronie wartości demokratycznych, oraz muszą być przygotowane do bycia drogowskazem wartości dla swoich obywateli – podsumowała Elżbieta Witek.

Podczas wystąpienia szefowej Rady Federacji Rosyjskiej Walentiny Matwijenko marszałek Witek, wraz z marszałkiem Grodzkim oraz przedstawicielami delegacji Litwy oraz Łotwy, opuścili salę plenarną. – Nie mogło być inaczej, dlatego, że Rosja mimo, że jest członkiem Rady Europy, to jednak na każdym kroku łamie prawa człowieka i wolności obywatelskie. Wszyscy to widzimy i krytykujemy, a na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Rady Europy jedno z głównych wystąpień ma Rosjanka. Nie mogło być innego zachowania z naszej strony – opisywała w rozmowie z dziennikarzami Marszałek Sejmu.

W czwartek rano przed rozpoczęciem Konferencji Elżbieta Witek spotkała się przewodniczącym Parlamentu Gruzji Kakhe Kuchavą. Marszałek Sejmu potwierdziła gotowość Polski do wszelkiej pomocy na rzecz przyspieszenia akcesji Gruzji do Unii Europejskiej.

Fotogaleria: Instagram

źródło: sejm.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ