PROF. G. UŚCIŃSKA: Z NASZYCH ANALIZ WYNIKA, ŻE PEŁNĄ CZTERNASTĄ EMERYTURĘ OTRZYMA OK. 7 MLN 900 TYS. POLAKÓW, A OK. 1 MLN 200 TYS. OSÓB OTRZYMA ZMNIEJSZONE ŚWIADCZENIE


Na wypłatę „czternastki”, łącznie ze wszystkich systemów, zaplanowaliśmy ok. 11 mld 400 mln zł z Funduszu Solidarnościowego. Terminy wypłaty czternastej emerytury pokrywają się z terminami wypłaty głównych świadczeń. Oznacza to, że w ZUS-ie jest to 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. Jednak w tym roku 1 listopada jest dniem wolnym od pracy, dlatego ten termin będzie przyspieszony i już pod koniec tego tygodnia pieniądze trafią do części świadczeniobiorców – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Prezes Zakładu zapowiedziała, że wypłata gotówki nastąpi już w tym tygodniu.

– Na początku trzeba powiedzieć, że jest to jednorazowe świadczenie. Przewidujemy wypłatę tego świadczenia dla 9 mln 100 tys. emerytów i rencistów. Jest ono skierowane nie tylko dla tych, za których odpowiada ZUS, ale także inne organy. Tę emeryturę dostaną osoby z prawem do głównego świadczenia emerytalno-rentowego oraz innych świadczeń, które mają do nich prawo na dzień 31 października br. – wyjaśniła gość Radia Maryja.

Osoby, którym przysługuje czternasta emerytura, nie muszą składać dodatkowych wniosków, ponieważ ZUS i inne organy rentowe wypłacają je automatycznie. Jednak w przypadku tego świadczenia musi zostać spełnione kryterium dochodowe.

– Kwota tzw. czternastki wynosi 1250 zł 88 gr brutto. Takie pieniądze otrzymają osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł. Całą kwotę otrzymają również Polacy pobierający mikroemerytury. Ta część społeczeństwa to ok. 360 tys. Polaków. Świadczeniobiorcy, których emerytura przekroczy kwotę 2900 zł brutto, otrzymają zmniejszone świadczenie zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” – poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czternastej emerytury nie otrzymają osoby, które pobierają emerytury w kwocie 4150 zł 88 gr lub mające zawieszone prawo do otrzymania świadczeń z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

– Z naszych analiz wynika, że pełną czternastą emeryturę otrzyma ok. 7 mln 900 tys. Polaków, a ok. 1 mln 200 tys. osób otrzyma zmniejszone świadczenie (…). Na wypłatę „czternastki”, łącznie ze wszystkich systemów, zaplanowaliśmy ok. 11 mld 400 mln zł z Funduszu Solidarnościowego. Terminy wypłaty czternastej emerytury pokrywają się z terminami wypłaty głównych świadczeń. Oznacza to, że w ZUS-ie jest to 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. Jednak w tym roku 1 listopada jest dniem wolnym od pracy, dlatego ten termin będzie przyspieszony i już pod koniec tego tygodnia pieniądze trafią do części świadczeniobiorców – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Od pewnego czasu ZUS stał się instytucją zajmującą się zadaniami nie tylko z zakresu ubezpieczeń społecznych, ale również innymi świadczeniami społecznymi. Przykładem jest obsługa programu „Dobry Start”.

– Od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku Zakład przyjmuje wnioski elektroniczne na rok szkolny 2021/2022. Jest to świadczenie wspierające wyprawkę szkolną dla opiekunów dzieci, które uczą się w szkole. Przyjęliśmy 3 mln wniosków dotyczących 4 mln 300 tys. dzieci, co stanowi 97 proc. Większość wniosków została już zrealizowana. Na obecną chwilę wypłaciliśmy świadczenia dla 4 mln 200 tys. dzieci na łączną kwotę 1 mld 3 mln zł  – wyjaśniła gość „Aktualności dnia”.

Prezes ZUS odniosła się również do nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, podpisanej 21 października br. przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dokument zakłada m.in., że obsługą programu „Rodzina 500 Plus” zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– Od 1 stycznia 2022 roku obsługa wniosków i wypłata świadczeń na blisko 7 mln zł zostanie powierzona Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki wyspecjalizowaniu, automatyzacji, elektronizacji i ubankowieniu wypłat ZUS będzie w stanie zredukować kilkudziesięciokrotnie koszty administracyjne programu „Rodzina 500 Plus”. Pierwszy pełny okres świadczeniowy obsługiwany przez Zakład zacznie się 1 czerwca 2022 roku – wskazała prezes ZUS.

Wnioski należy złożyć elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, na portalu Emp@tia lub za pośrednictwem bankowości internetowej.

 

 

radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ