Dr Rydliński: PSL wybija sie na niepodległość. Czy to oznaczna wojnę z PO ?

Od dłuższego czasu widzimy, że ze strony Polskiego Stronnictwa Ludowego tych aktów niepodległości względem Platformy Obywatelskiej jest całkiem sporo. Zaczynając od niepojawienia się Władysława Kosiniaka-Kamysza na spędzie Donalda Tuska na Placu Zamkowym, po właśnie taką decyzję i jasne deklarowanie, że PSL będzie starał się budować bardziej konserwatywną ofertę wyborczą. Jest to jakaś konsekwencja w działaniu ze strony ludowców – ocenił dr Bartosz Rydliński w rozmowie z portalem Niezalezna.pl.

Senat przyjął w środę wraz z poprawkami ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która ma umożliwić konstrukcję zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią. Większości nie uzyskał wniosek złożony przez Marcina Bosackiego (KO) o odrzucenie ustawy w całości. Za tym wnioskiem głosowało 47 senatorów, przeciwko 51, 1 się wstrzymał. Za odrzucenie ustawy byli wszyscy senatorowie KO i Lewicy oraz senator klubu PSL Michał Kamiński. Przeciw głosowali wszyscy senatorowie PiS oraz trzej senatorowie PSL – Jan Filip Libicki, Ryszard Bober i Kazimierz Michał Ujazdowski.

Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 52 senatorów, przeciwko 46, jedna osoba się wstrzymała. Za przyjęciem ustawy z poprawkami oprócz senatorów PiS zagłosowało też dwóch senatorów PSL – Ryszard Bober i Jan Filip Libicki. Michał Kamiński głosował przeciw a Kazimierz Michał Ujazdowski wstrzymał się od głosu. Przeciw ustawie z poprawkami głosowali senatorowie KO i Lewicy.

Senacki problem 

Zapytaliśmy politologa doktora Bartosza Rydlińskiego, politologa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego o to, czy jest zaskoczony tym, że część posłów PSL-u głosowała w Senacie wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością. – Jestem o tyle zaskoczony, że może to być symbolem tego, że się w tej koalicji senackiej nie układała aż tak dobrze. Z drugiej strony zakładam także, że wielu wyborców PSL-u, szczególnie z tej ściany wschodniej może obawiać się niekontrolowanego napływu uchodźców i migrantów, w związku z tym przypuszczam, że politycy PSL-u kierowali się tym w swojej decyzji – stwierdził.

PSL odrywa się od Platformy

– Od dłuższego czasu widzimy, że ze strony Polskiego Stronnictwa Ludowego tych aktów niepodległości względem Platformy Obywatelskiej jest całkiem sporo. Zaczynając od niepojawienia się Władysława Kosiniaka-Kamysza na spędzie Donaldzie Tuska na Placu Zamkowym, po właśnie takie decyzji i jasne deklarowanie, że PSL będzie starał się budować bardziej konserwatywną ofertę wyborczą. Jest to jakaś konsekwencja w działaniu ze strony ludowców 

– powiedział politolog.

– To jest problematyczne dla Platformy Obywatelskiej, gdyż widzimy, że będąc w jednej rodzinie politycznej – Europejskiej Partii Ludowej, Donald Tusk traci kontrolę, wpływ nad ugrupowaniem, które balansuje na progu wyborczym. Przy różnych układankach wyborczych w przyszłości, warto zwrócić uwagę, że PSL obrał kurs na swoją niepodległość od Platformy Obywatelskiej

– dodał Bartosz Rydliński.

Źródło: Niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ