Bodnar po niemiecku: Polska – zwierzę, Niemcy – mentor.

Kiedy oswoisz zwierzę, nie możesz go porzucić – mówił w kontekście Polski – jako dzikiego zwierzęcia – i Niemiec – jako mentora – Adam Bodnar. Były Rzecznik Praw Obywatelskich uświetnił tymi słowami odbiór nagrody przyznanej przez Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich (Deutsch-Polnische Gesellschaft Bundesverband e.V.). „Gdyby tylko mogli już dawno zrobiliby z Polski lenno Niemiec” – pisze o postawie Bodnara poseł PiS Kazimierz Smoliński.

„Wczoraj w Getyndze odbyła się uroczystość wręczenia nagrody Dialogpreis przyznawanej przez Federalny Związek Towarzystw Polsko-Niemieckich. Ze względu na pandemię uroczystość była przesuwana w czasie i miała wczoraj podwójny charakter. Za 2021 r. nagrodę odebrali prof. Hans Henning Hahn oraz prof. Robert Traba, którzy od lat wspólnie studiują i opisują polsko-niemieckie miejsca pamięci. Ukazało się kilka potężnych monografii na ten temat, w obu językach” – zaczął swoje wystąpienie.

„Miałem zaszczyt odebrać nagrodę za 2020 r. Laudację wygłosiła prof. Angelika Nussberger z Uniwersytetu w Kolonii, była wiceprezes Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Pragnę się podzielić z Państwem treścią mojego wystąpienia, a w zasadzie jego tłumaczeniem, bo przemawiałem w j. niemieckim (co dość rzadko mi się zdarza)”

– przyznał Bodnar.

Całość laudacji dostępna na Facebooku, na proflu Adama Bodnara.

W niewybrednym fragmencie, Bodnar porównuje stosunki polsko-niemieckie do oswajania dzikiego zwierzęcia:

„polska kultura prawna i przemiany po 1989 r. zostały zainspirowane i były wspierane przez niemiecką myśl prawniczą. Na tym opierało się konstruowanie w Polsce nowoczesnego państwa prawa, mechanizmów ochrony praw człowieka i demokracji. Na tym opieraliśmy naszą integrację europejską. Ale to powoduje – po stronie mentora – także szczególną odpowiedzialność. Jak w przypowieści z „Małego Księcia”. Jeśli oswoi się zwierzątko, to nie można go później porzucić”.

Smoliński: Gdyby tylko mogli…

Poseł PiS już w pierwszych słowach nie stroni od emocji, pisząc o Bodnarze jako „funkcjonariusze Platformy Tuska”.

„Bodnar odbierając od Niemców nagrodę porównał Polaków do zwierząt i poprosił aby Niemcy bardziej uaktywnili się przeciwko Polsce! Takie są wartości tego środowiska” – czytamy.

W konkluzji dodaje:

„gdyby tylko mogli już dawno zrobiliby z Polski lenno Niemiec”.

Źródło: niezalezna.pl, Facebook, Albicla

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ