Założycielka „Wolnych Sądów” w „Der Spiegel”: UE musi zakręcić Polsce kurek z pieniędzmi

ue_0.jpeg

W Unii Europejskiej trwa spór między instytucjami unijnymi a rządem w Warszawie dotyczący kluczowych kwestii. Bruksela chce warunkować wypłatę środków unijnych dla Polski od wycofania się z reform wymiaru sprawiedliwości dokonanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jednocześnie, pod pręgierzem UE znalazła się decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że w sprawach, gdzie UE działa pozatraktatowo, wyższość nad prawem Wspólnoty ma prawo krajowe. Polska jest również atakowana ze strony Trybunału Sprawiedliwości UE, który arbitralnymi, jednoosobowymi decyzjami nakłada na nasz kraj milionowe kary.

 

Tymczasem, zwolenników odcięcia Polski od unijnych środków nie brakuje także nad Wisłą. Na łamach „Der Spiegel” ukazał się tekst Sylwii Gregorczyk-Abram, adwokat, współzałożycielki krytycznej wobec reform wymiaru sprawiedliwości inicjatywy „Wolne Sądy”. Tytuł komentarza zdradza wiele: „UE musi zakręcić Polsce kurek z pieniędzmi”.

„Spór z Polską nie jest abstrakcyjnym sporem prawnym, tu chodzi o przyszłość Europy. Nie ma tu miejsca na kompromisy”

– dowodzi Gregorczyk-Abram.

W omówieniu tekstu, zamieszczonym na portalu next.gazeta.pl, można przeczytać, że Gregorczyk-Abram wskazywała, iż „UE nie może finansować rządu, który naigrywa się z unijnych wartości”, a kraje UE i Komisja Europejska „nie mogą nadal przyglądać się biernie, jak władze Polski demontują zasady praworządności”.

Jej zdaniem, Bruksela powinna zabiegać o jak najszybsze wyegzekwowanie decyzji TSUE o likwidacji Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego, a milionowa kara nałożona przez Trybunał na Polskę to „dobry pierwszy krok”.

 

Gregorczyk-Abram postuluje, by UE „zakręciła kurek z pieniędzmi” Warszawie, by rząd nie mógł realizować postulatów zawartych w programie „Polski Ład”.

źródło: Niezależna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ