Prof. Z. Krysiak: Bezpośrednią przyczyną inflacji w całej Europie jest niefortunne parcie do źle zaaranżowanej transformacji energetycznej

Bezpośrednią przyczyną inflacji w całej Europie jest niefortunne parcie do źle zaaranżowanej transformacji energetycznej. Błyskawicznie rosną ceny gazu i energii, a to się przekłada na ceny produktów żywnościowych. Komisja Europejska fatalnie zarządza tym procesem. Jako Polska nie jesteśmy osamotnieni. Proces wzrostu inflacji rozwija się bardzo szybko. Jeszcze 2 miesiące temu prognozy instytucji finansowych wskazywały, że inflacja miałaby się ustabilizować na poziomie 4-5 procent (…). Oczywiście inflacja powoduje, że ceny rosną, ale jako Polska jesteśmy w dobrej sytuacji, bo mamy niskie bezrobocie i duży wzrost gospodarczy – mówił prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała wczoraj o podniesieniu stóp procentowych w związku z inflacją.

Do sprawy odniósł się prof. Zbigniew Krysiak.

– Nie sądzę, żeby to była spóźniona decyzja. Trzeba zwrócić uwagę, że bezpośrednią przyczyną inflacji w całej Europie jest niefortunne parcie do źle zaaranżowanej transformacji energetycznej. Błyskawicznie rosną ceny gazu i energii, a to się przekłada na ceny produktów żywnościowych. Komisja Europejska fatalnie zarządza tym procesem. Jako Polska nie jesteśmy osamotnieni. Proces wzrostu inflacji rozwija się bardzo szybko. Jeszcze 2 miesiące temu prognozy instytucji finansowych wskazywały, że inflacja miałaby się ustabilizować na poziomie 4-5 procent – mówił gość Radia Maryja.

Cały czas rosną ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

– One są istotnym składnikiem w kosztach energii. Osobiście proponowałem, aby zawiesić te opłaty, bo zredukowałoby to impuls inflacyjny. Polska już odrobiła straty, jeśli chodzi o PKB w czasie pandemii. Oczywiście inflacja powoduje, że ceny rosną, ale jako Polska jesteśmy w dobrej sytuacji, bo mamy niskie bezrobocie i duży wzrost gospodarczy – powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

Zdaniem ekonomisty wzrost płac wpływa na to, że Polacy nie odczuwają tak mocno skutków inflacji.

– Wzrost płac cały czas przewyższa inflację, powodując, że możemy obsługiwać kredyty. Gorzej by było, gdyby ze wzrostem inflacji rosło bezrobocie, co jest zjawiskiem niekorzystnym – oznajmił prezes Instytutu Myśli Schumana.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że decyzja o podniesieniu stóp procentowych spowodowała ataki na NBP i Radę Polityki Pieniężnej.

– Albo wynika to z niewiedzy, że ktoś próbuje opiniować i atakować, albo po prostu robi to świadomie. Fakt jest taki, że sprawa cen energii wymaga uregulowania w układzie europejskim. Wtedy pojawi się stabilizacja – podsumował prof. Zbigniew Krysiak.

 

radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ