Ruszył marsz „Ani jednej więcej”

fot. Youtube

W Warszawie, spod gmachu Trybunału Konstytucyjnego, wyruszył marsz „Ani jednej więcej”, do udziału w którym wzywał wczoraj m.in. lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk. Na miejscu zebrało się kilka tysięcy uczestników, wśród których możemy zobaczyć czołowych polityków opozycji oraz znanych z ulicznych manifestacji Katarzynę A., tzw. „babcię Kasię” oraz Mateusza Kijowskiego, byłego lidera KOD.

O 15:30 marsz „Ani jednej więcej”, zorganizowany w związku ze śmiercią 30-letniej ciężarnej pacjentki z Pszczyny, wyruszył spod gmachu Trybunału Konstytucyjnego przy al. Szucha w Warszawie. Podobne marsze – jak wskazują organizatorzy – odbywają się w 70 miastach w całej Polsce.

W miniony weekend media obiegła historia 30-latki, która trafiła do szpitala w Pszczynie będąc w 22. tygodniu ciąży, kiedy odeszły jej wody płodowe. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. Rodzina zmarłej stoi na stanowisku, że lekarze zbyt długo zwlekali z zakończeniem ciąży, co przyczyniło się do śmierci 30-latki.

Duża część opozycji sprawę śmierci 30-latki wiąże z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r., który uznał za niezgodną z konstytucją tzw. aborcyjną przesłankę eugeniczną. Tragiczną historię z Pszczyny bada prokuratura, do której trafiło zawiadomienie dot. możliwego błędu lekarskiego. Kontrolę w pszczyńskim szpitalu przeprowadza również NFZ.

Pod gmachem TK, jak relacjonuje nasz reporter, zebrało się kilka tysięcy osób, wśród których można dostrzeć polityków, w tym posłankę KO, Klaudię Jachirę i posła Franciszka Sterczewskiego. W marszu uczestnicza również znani z antyrządowych protestów aktywiści – Mateusz Kijowski, Katarzyna A. – „babcia Kasia” czy Bartosz Kramek. 

Maszerujący przejdą pod gmach Ministerstwa Zdrowia na ul. Miodowej. 

Protestujący, którzy przyszli w sobotę przed Trybunał Konstytucyjny mieli ze sobą transparenty z hasłami: „Jej serce jeszcze biło”, „Mogła żyć” i „Prawa kobiet, prawami człowieka”. Na początku protestu organizatorzy poprosili o schowanie flag partyjnych. Wiele osób trzyma portret zmarłej 30-latki.

Posłanka Barbara Nowacka zamieściła na Twitterze zdjęcie sprzed marszu, na którym widać m.in. lidera PO, Donalda Tuska, który nawoływał do udziału w dziejszym wydarzeniu.

Źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ