Wrocław: wystawa pt. „Niemieckie miejsca zagłady obywateli II RP”


15 listopada w siedzibie oddziału wrocławskiego Stowarzyszenia Civitas Christiana przy ul. Kuźniczej odbędzie się wykład pt ” Niemieckie miejsca zagłady obywateli II RP”. Organizatorzy zapraszają 

Gośćmi spotkania będą członkowie Społecznego Komitetu 14 Czerwca 1940 r. To data pierwszego transportu polskiej inteligencji i bojowników państwa podziemnego do założonego przez Niemców KL Auschwitz w Oświęcimiu. Data ta jest mało znana – bardziej znana jest data ucieczki ss-manów z obozu i wejście do niego żołnierzy radzieckich w styczniu 1945 r.

Komitet 14 Czerwca 1940 pragnie przywrócić społecznej pamięci właśnie tę datę.

KL Auschwitz-Birkenau to z pewnością największy cmentarz na świecie, choć do dziś tak naprawdę nie wiemy ile osób z ponad 20-tu narodowości zamordowali tam „nadludzie” z III Rzeszy. Dużą większość stanowili obywatele różnych krajów pochodzenia żydowskiego i dlatego to miejsce jest synonimem Zagłady tego Narodu.

Różne szacunki przyjmują, że zginęło tam co najmniej 75 tys. Polaków, choć i ta liczba jest mało wiarygodna i prawdopodobnie znacznie zaniżona, a raporty rosyjskie i konspiracyjnego ruchu oporu, a także zeznania komendanta obozu mówią o liczbie ofiar obozu od 4 do 5 milionów. Nasze Państwo niewiele robi, aby odkryć te białe plany w naszej najnowszej historii.

Polska poniosła relatywnie największe straty w okupowanej Europie. W efekcie wojny ubyło nas ok 10-12 mln, a kraj ograbiono i zniszczono w 40%. Wskutek wojny i jej następstw cofnęliśmy się w rozwoju o pokolenia, ograbiono nas z dorobku naszych przodków. Miliony polskich rodzin straciło cały swój majątek i miliony ojców i matek.

Za te straty i grabież Niemcy nigdy nie odpowiedzieli i co najważniejsze mimo ustnych przeprosin najwyższych przedstawicieli RFN elity niemieckie nie poczuwają się w najmniejszym stopniu do naprawienia wyrządzonych krzywd i zadośćuczynienia ofiarom i ich spadkobiercą. To niedopuszczalne wg wszelkich wartości, a zwłaszcza tzw. wartości „europejskich”, o których nas ciągle pouczają.

Gośćmi spotkania będą przedstawiciele Społecznego Komitetu 14 Czerwca 1940 r z Przewodniczącą dr prawa Barbarą Wojnarowską-Gautier byłą więźniarką KL Auschwitz-Birkenau i ofiarą pseudomedycznych eksperymentów „anioła śmierci” niemieckiego „lekarza” Mengele, historyk prof.B.Kopka. Wezmą w nim udział również historycy i prawnicy zajmujący się uzyskaniem odszkodowań od państwa niemieckiego dla ofiar i ich potomków.

W trakcie spotkania odbędzie się również otwarcie wystawy pn. „Niemieckie miejsca zagłady obywateli II RP” cenionego fotografika Pawła Krupińskiego.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ