Dolnośląskie: w regionie w pełni zaszczepionych jest prawie 1,5 mln osób

Liczba wykonanych na Dolnym Śląsku szczepień przekroczyła 3 mln. Natomiast liczba osób w pełni zaszczepionych to prawie 1,5 mln osób. To połowa dorosłej populacji – poinfomowały w piątek służby wojewody dolnośląskiego. W przyszłym tygodniu ruszy szpital tymczasowy we Wrocławiu.

Wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa podczas konferencji prasowej omówił ustalenia ze spotkania Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego, zorganizowanego w piątek i poświęconego wyłącznie sytuacji epidemicznej w województwie.

„Podczas dzisiejszego spotkania wojewódzkiego sztabu kryzysowego omówiliśmy przede wszystkim strategię walki z COVID-19 podczas czwartej fali pandemii, a także proces rozszerzania bazy łóżek covidowych w województwie. W przyszłym tygodniu planowane jest uruchomienie szpitala tymczasowego przy ul. Rakietowej we Wrocławiu. Będzie on stanowił bufor bezpieczeństwa dla szpitali z regionu, gdzie trafiają ci, którzy chorują na COVID-19 podczas czwartej fali” – mówił Kresa.

Dodał, że modele skali zachorowań są różne, ale wiele wskazuje na to, że szczyt czwartej fali COVID-19 będzie w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Dotychczas liczba wykonanych na Dolnym Śląsku szczepień przekroczyła 3 mln. Natomiast liczba osób w pełni zaszczepionych to prawie 1,5 mln osób. To połowa populacji dorosłych mieszkańców, ale jednak wciąż za mało, aby uzyskać odporność zbiorową i skutecznie pokonać COVID-19.

„Biorąc pod uwagę fakt, że ponad połowa mieszkańców województwa jest zaszczepiona, dla wojewody dolnośląskiego istotnym czynnikiem w ocenie sytuacji epidemicznej jest wzrost liczby osób hospitalizowanych” – podały służby prasowe DUW.

Obecnie na Dolnym Śląsku wyznaczonych zostało 1203 łóżek dla pacjentów covidowych, zajętych jest 674. Z gotowych do użycia 85 respiratorów wykorzystywanych jest 45.

Przed rokiem w połowie listopada 2020 r. w szpitalach w regionie przygotowano 3136 łóżek przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19, z czego zajętych było 1684. Ze 190 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem aż 155 było zajętych.(PAP)

autor: Roman Skiba

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ