Brytyjscy spadochroniarze oraz wojska specjalne w gotowości do przerzutu na Ukrainę

Według rewelacji opublikowanych przez brytyjski tabloid „Daily Mirror” kilkuset żołnierzy m.in. z elitarnej jednostki Special Air Service (SAS) oraz wojskowi z 16 Brygady Powietrznodesantowej jest gotowych do dyslokacji na Ukrainę, która obawia się możliwej rosyjskiej inwazji. Londyn ponadto od wielu lat prowadzi operację ORBITAL, dzięki której przeszkolono już 21 tys. członków personelu wojskowego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wśród żołnierzy brytyjskich znajdują się nie tylko medycy, inżynierowie, łącznościowcy oraz spadochroniarze z 16 Brygady Powietrznodesantowej (16 Air Assault Brigade) ale również  wojskowi z jednostek specjalnych British Army takich jak Special Reconnaissance Regiment (SRR) oraz Special Air Service (SAS).

Pomiędzy 400 a 600 żołnierzy są gotowi. Ich sprzęt jest spakowany a oni sami są gotowi do lotu na Ukrainę, gdzie mają wylądować na lotnisku bądź zostaną zrzuceni. Żołnierze ci są szkoleni na realizację obydwu scenariuszy – informuje brytyjski tabloid Daily Mirror.

Informacje co dotyczące gotowości do dyslokacji wojskowych British Army pojawiła się w mediach tuż po tym jak szef resortu obrony Wielkiej Brytanii oraz szef MI6 poinformowali premiera Borisa Johnsona o tym, że Rosja stanowi poważne zagrożenie zarówno dla Ukrainy i Zachodu.

Od pewnego czasu w Zachodnich mediach pojawiają się zdjęcia satelitarne wskazujące na przerzucenie przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej dodatkowych jednostek oraz sprzętu wojskowego do obwodów graniczących z Ukrainą. Do tej sytuacji odniósł się m.in. niedawno zarówno sojusznicy Kijowa, w tym Stany Zjednoczone, jak i sam prezydent Ukrainy.

W pobliżu ukraińskiej granicy znajduje się niemal 100 tys. rosyjskich żołnierzy – powiedział w tym miesiącu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Wielka Brytania jest jednym z głównych sojuszników Kijowa, która wspomaga ten kraj w modernizacji Sił Zbrojnych Ukrainy. Od 2015 roku w ramach operacji ORBITAL przeszkoliła ponad 21 000 ukraińskiego personelu wojskowego w zakresie umiejętności medycznych, logistyki, przeciwdziałania improwizowanym ładunkom wybuchowym, dowodzenia, planowania oraz taktyki wojsk lądowych. Należy również wspomnieć o manewrach realizowanych na terenie Ukrainy takich jak „Kozacka Buława”, w których brały udział państwa NATO-wskie w tym Wielka Brytania.

Londyn ponadto bierze udział w odbudowie zdolności obronnych Marynarki Wojennej Ukrainy, która została znacząco osłabiona w wyniku rosyjskiej agresji z roku 2014.  W październiku ubiegłego roku Wielka Brytania oraz Ukraina podpisały list intencyjny w sprawie budowy dla Marynarki Wojennej Ukrainy ośmiu kutrów rakietowych typu Barzan za około 1,25 mld funtów. Pierwsze dwie jednostki mają powstać w Wielkiej Brytanii kolejne zaś na Ukrainie. Finansowanie tej umowy ma pokryć kredyt na okres 10 lat, który został przyznany przez Londyn Kijowowi. 

Z kolei w tym roku podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Wielkiej Brytanii, Jeremy Quin oraz szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow podpisali wspólne memorandum dotyczące realizacji wspólnych projektów na polu marynarki wojennej. Porozumienie przewiduje m.in. wspólne projektowanie i budowę okrętów wojennych na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii ale również odbudowę ukraińskich przedsiębiorstw stoczniowych oraz stworzenie dwóch baz Marynarki Wojennej Ukrainy.

 

 

Źródło: niezalezna.pl , Daily Mirror

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj