Szwecja bierze przykład z Wielkiej Brytanii. Chce wysłać swoje wojska na Ukrainę

Minister obrony Szwecji Peter Hultqvist na antenie szwedzkiego radia poinformował, że władze są gotowe wysłać na Ukrainę swój kontyngent w ramach misji szkoleniowej, realizowanej przez Unię Europejską. –Postrzegamy ten krok w kategoriach promowania bezpieczeństwa i suwerenności Ukrainy – oświadczył polityk. Warto przypomnieć, że wcześniej Wielka Brytania poinformowała, iż w gotowości do przerzutu na Ukrainę jest oddział brytyjskich spadochroniarzy i wojsk specjalnych.

Propozycja takiej misji wyszła z krajów bałtyckich po informacjach o koncentracji wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą – informuje portal Kresy24.pl.

Postrzegamy to jako bardzo ważny element w definiowaniu ambicji UE w zakresie promowania bezpieczeństwa i suwerenności Ukrainy

– powiedział Peter Hultqvist.

 Nasza solidarność z Ukrainą musi być zawsze bardzo jasna

– dodał.

Warto przypomnieć, że w br. Szwecja sprawuje rotacyjne przywództwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Jednym z priorytetów polityki realizowanej w tym zakresie jest dążenie do pełnej integralności i suwerenności Ukrainy oraz starania zmierzające do zakończenia wojny w Donbasie i okupacji Krymu przez Rosję.

W ostatnich latach polityka Szwecji względem zagrożeń napływających ze Wschodu uległa znaczącej zmianie. Sztokholm nie ukrywa, że to Rosja jest głównym agresorem w Europie, który próbuje zdestabilizować sytuację bezpieczeństwa.

Widząc, jak zmienia się sytuacja geopolityczna w Europie, szwedzki parlament w ub.r. zagłosował za tzw. opcją NATO, czyli podjęciem działań zmierzających do wejścia w szeregi Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od wielu lat Szwecja współpracuje z NATO w ramach tzw. Partnerstwa dla Pokoju. Ponadto Szwecja ma status państwa goszczącego – niewchodzącego w skład Sojuszu, ale zezwalającego na działanie na swoim terytorium wojskom NATO, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Szwecja jest kolejnym krajem, który w ostatnich dniach zdecydował o potencjalnym wysłaniu wojsk na Ukrainę. Podobną gotowość wyraziła Wielka Brytania. Informacje dotyczące gotowości do dyslokacji wojskowych British Army pojawiła się w mediach tuż po tym, jak szef resortu obrony Wielkiej Brytanii oraz szef MI6 poinformowali premiera Borisa Johnsona o tym, że Rosja stanowi poważne zagrożenie zarówno dla Ukrainy jak i Zachodu.

 

Źródło: niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj