Zastosowanie drewna w budownictwie a ochrona środowiska

Drewno jest bardzo powszechne i wszechobecne w życiu człowieka, ma szerokie zastosowanie jako ekologiczny materiał w budownictwie, malarstwie czy meblarstwie. Drewno jako materiał budowlany jest znany od wieków, jest więc najstarszym materiałem budowlanym. Nie zawiera toksycznych substancji, które mogą być szkodliwe dla człowieka.

Drewno ma szereg właściwości, które są znakomitym elementem budulcowym, a mianowicie dobrze izoluje ciepło, charakteryzuje się niewielką rozdzielczością i dużą wytrzymałością. Ponadto, drewno jest dobrym pochłaniaczem dźwięku, co oznacza, że w domu zbudowanym z drewna będzie wyjątkowo cicho. Drewno jest właściwie jedynym z powszechnie znanych materiałów w pełni odtwarzalnym przez przyrodę, a jego pozyskiwanie nie wpływa negatywnie na środowisko.

Drewno pozyskujemy zarówno z gatunków iglastych, jak i liściastych. Te iglaste stosowane są do budowy konstrukcji dachów, okien czy podłóg, natomiast liściaste do podłóg. Trzeba pamiętać, że każdy gatunek drewna charakteryzuje się innymi właściwościami czy choćby kolorem. I na przykład sosna jest dość jasna i miękka, co daje łatwość w jej obróbce, ale też jest dobrej wytrzymałości. Świerk ma podobne właściwości, z tą różnicą, że jego obróbka jest trudniejsza, ponieważ ma sporo sęków, więc potrafi pękać. Panuje opinia, że modrzew jest najtrwalszym gatunkiem drewna. Dąb jest drzewem liściastym o dobrych parametrach wytrzymałościowych, ale uwielbianym przez owady, które go często atakują. Gatunków drzew mamy bardzo wiele, każdy z nich ma swoje wady i zalety i w związku z tym każdy z nich znajdzie swoje najlepsze zastosowanie.

Drewno jest materiałem naturalnym i odnawialnym, polega w 100% recyklingowi bądź biodegradacji. Ponadto, zaletą budynków drewnianych jest ich energooszczędność, co oznacza, że koszty utrzymania domu drewnianego są znacznie niższe, co pośrednio wpływa także na zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska powodowanych przez niską emisję substancji toksycznych.

Budowanie domów z drewna zyskuje coraz większą popularność. Można by pomyśleć, że ruch ten będzie wymierzony przeciwko środowisku, bo wycinane są lasy, jednak eksperci uważają zupełnie inaczej i nawet zachęcają do budowania domów drewnianych. Przyznają, że wycinanie lasów może mieć niekorzystny wpływ, jednak nie należy się obawiać, że go zabraknie, ponieważ naturalnie jest w stanie samo się zregenerować. Pozytywnym aspektem w naszym kraju jest wzrastająca powierzchnia lasów, co da jeszcze więcej drewna. Drewniane domy i ich budowa jest kompatybilna z zasadami ochrony środowiska. Ważnym aspektem drewna jest jego umiejętność pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery, zatem okazuje się, że nie tylko żywe rosnące drzewa mają taką właściwość, a także te wycięte mogą wspomagać walkę ze zbyt dużym stężeniem trujących substancji w powietrzu.

Wybierając drewno jako materiał budowlany, przyczyniamy się zarówno do polepszenia naszego środowiska, ale także ochrony własnego zdrowia, ponieważ równie dobrze wpływa na organizm człowieka.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.