Dolnośląski Kurator przekazał list do dyrektorów i nauczycieli

yt

Dane Ministerstwa Zdowia pokazują stale rosnący wskaźnik osób zakażonych, wśród nich znajdują się niepełnoletni. Jednak w naszym województwie notuje się małą zachorowalność a liczba zgonów z powodu covid-19 jest zerowa. Mimo, że nie ma powodu do niepokoju, rektorzy i dyrektorzy szkół powoli wpowadzają decyzje o przechodzeniu na nauczanie hybrydowe i zdalne.

Wrocław i Dolny Śląsk ma około 2600 placówek edukacyjno-opiekuńczych. Z ustaleń dolnośląskiego kuratorium wynika, że w niecałych 9 procentach podległych szkołach już zostały wprowadzone zmiany w nauczaniu ze stacjionarnej na hybrydową i zdalną. Podobnie dzieje się na uczelniach.

Porównując w skali kraju, mamy bardzo niską zachorowalność na covid-19. Zdaniem Kuratora Romana Kowalczyka patrząc na wskaźniki – na dzisiaj – nie ma powodu do niepokoju. W Radiu Wrocław powiedział, że „dajemy radę i nam w dużo w mniejszym stopniu, aniżeli innym gozi przejście na nauczanie w pełni zdalne”. Jednocześnie wyszedł naprzeciw oczekiwaniom uczniów, rodziców i pedagogów. List do dyrektorów i nauczycieli został przekazany w poniedziałek.

Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki i Koledzy!
Trwa pandemia koronawirusa, dzienna liczba zachorowań utrzymuje się na wysokim poziomie. W ostatnich dniach na Dolnym Śląsku rośnie liczba jednostek oświaty pracujących zdalnie i hybrydowo. Naszą bronią są szczepienia (do których zachęcam) oraz cierpliwe i konsekwentne stosowanie zasad sanitarnych (o co bardzo proszę). Warto ze wszech miar utrzymać stacjonarne kształcenie i wychowanie, które jest naturalnym oraz najbardziej efektywnym stanem edukacji.

W sytuacji przedłużającej się epidemii musimy działać adekwatnie, pragmatycznie i odpowiedzialnie. Dlatego ważne jest, aby zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Edukacji i Nauki wspartą przez Ministerstwo Zdrowia oraz Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Pediatrii „umożliwić uczniom, którzy nie zostali skierowani na kwarantannę lub izolację domową, udziału w zajęciach pozalekcyjnych na terenie szkoły, a w miarę możliwości organizacyjnych (m.in. technicznych, lokalowych, kadrowych) także w zajęciach obowiązkowych w trybie stacjonarnym”. Powyższa rekomendacja nie przymusza do niczego dyrektorów, daje natomiast możliwości elastycznego działania w lokalnych warunkach, a także uwzględnienia próśb rodziców i uczniów.

Z całego serca dziękuję Koleżankom i Kolegom za zaangażowanie oraz sumienną i owocną pracę w tych bezprecedensowo trudnych warunkach. Życzę zdrowia i wszystkiego co najlepsze. Dbając o bliskich oraz podopiecznych i współpracowników nie zapominajcie o sobie – wszak już Publiusz Owidiusz Nazo, wybitny rzymski poeta (zasłynął pisząc elegie, spod jego pióra wyszła „Ars amandi” – „Sztuka kochania”) zauważył: „ Odpocznij. Pole, które odpoczęło, daje obfite plony.”.

Z wyrazami szacunku i serdecznością

Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ