Miliony na rozwój transportu miejskiego we Wrocławiu

pixabay

O prawie 65 milionów złotych zwiększy się dofinansowanie budowy trasy tramwajowo-autobusowej łączącej osiedle Nowy Dwór z Centrum Wrocławia. Fundusze będą przekazane dzięki decyzji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Przyznanie dodatkowych pieniędzy unijnych dla inwestycji ogłosił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

– Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które zarządza krajowymi programami unijnymi, dostrzega konieczność rozwoju transportu miejskiego. Dlatego miasta mogą liczyć na dodatkowe pieniądze na rozwój komunikacji miejskiej – powiedział minister Grzegorz Puda.

Gmina Wrocław otrzyma na projekt budowy trasy tramwajowo-autobusowej Nowy Dwór – Centrum Wrocławia dodatkowe 64,8 mln zł. W ramach inwestycji wybudowane zostanie 6,8 km trasy. Na całej długości planowanego ciągu transportowego zainstalowany będzie inteligentny system transportowy. Powstanie również obiekt „parkuj i jedź” na 50 miejsc postojowych.

– Transport miejski jest niezbędnym elementem nowoczesnego i konkurencyjnego miasta. Efekty realizacji przedsięwzięcia odczują osoby dojeżdżające do Wrocławia, które zaoszczędzą czas dzięki zmniejszeniu się zatorów drogowych. Podobnie będzie w przypadku turystów licznie odwiedzających te okolice – dodał minister.

Wspólne projekty transportowe

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to forma współpracy samorządów współfinansowana z Funduszy Europejskich. Partnerstwa miast i otaczających je gmin wspólnie ustalają cele i wskazują inwestycje niezbędne do ich osiągnięcia.

Na terenie Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko realizowane są 4 projekty o łącznej wartości 920,86 mln zł, w tym dofinansowanie z Funduszy Europejskich 412,27 mln zł.

Inwestycje obejmują budowę trasy autobusowo-tramwajowej i tramwajowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, zakup taboru tramwajowego oraz budowę centrów przesiadkowych.

Fundusze Europejskie wspierają transport zbiorowy

Z programu Infrastruktura i Środowisko MFiPR przeznaczyło około 10 mld zł na rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.

Realizowane projekty obejmują budowę i modernizację infrastruktury tramwajowej i autobusowej, zakup nowego taboru tramwajowego, trolejbusowego i autobusowego, elementy Inteligentnych Systemów Transportowych, budowę węzłów przesiadkowych oraz rozbudowę II linii metra warszawskiego.

Dzięki funduszom powstanie ponad 200 km nowych lub zmodernizowanych linii tramwajowych i linii metra. Docelowo zakupionych lub zmodernizowanych zostanie ponad 1100 szt. jednostek taboru pasażerskiego.

Inwestowanie w komunikację miejską przynosi wymierne efekty. Poprawia się płynność ruchu. Ograniczony zostaje negatywny wpływ transportu na środowisko naturalne. W miastach rośnie liczba pasażerów korzystających z publicznego transportu zbiorowego. Wybór komunikacji zbiorowej w podróżach po mieście pozwala nie tylko oszczędzać czas ale i pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj