Polska przeznaczamy 236 mln zł na naukę języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak ustaliła Interia, rząd PiS zastanawia się czy nie odebrać 158 mln zł, które do tej pory Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczało na naukę języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej. – Fakt jest taki, że w Polsce przeznaczamy 236 mln zł na naukę mniejszości niemieckiej. Tymczasem milion Polaków w Niemczech dostaje od rządu federalnego okrągłe 0 zł – mówi Interii Przemysław Czarnek, szef MEiN.

Na problem relacji polsko-niemieckich zwrócił uwagę Janusz Kowalski z Solidarnej Polski. Pod koniec wakacji zwrócił się do Związku Polaków w Niemczech. Rozmowa dotyczyła finansowania organizacji polskich u naszych zachodnich sąsiadów oraz nauki języka polskiego jako ojczystego. Ziobrysta postanowił wziąć sprawy w swoje ręce.

– Miesiąc temu zgłosiłem poprawkę do budżetu, żeby 236 mln zł przeznaczonych na naukę języka niemieckiego przez mniejszość przekazać na Polskę i Polonię za granicą – tłumaczy Interii Kowalski. Poprawka przepadła, ale to wcale nie koniec. – Otrzymałem zapowiedź złożenia kompromisowej poprawki ze strony pana ministra (Czarnka – red.). W 2022 r. ma być obcięte 39 mln zł, a w kolejnym 119 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na naukę polskiego – zdradza nam Kowalski.

więcej na:

https://wydarzenia.interia.pl/autor/jakub-szczepanski/news-pieniadze-dla-mniejszosci-niemieckiej-czarnek-i-kowalski-interweniuja,nId,5690332

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj