Trening interwałowy to doskonały sposób na radzenie sobie ze starością — wynika z badań amerykańskich uczonych.
Trening interwałowy obejmuje wykonywanie naprzemiennie bardziej i mniej intensywnych ćwiczeń.
Amerykańscy naukowcy z Mayo Clinic w Minnesocie zbadali dwie grupy ochotników. Podzielono ich według wieku na 18-30 lat i 65-80 lat. Badanie trwało trzy miesiące. W tym czasie ochotnicy uczestniczyli w kilku rodzajach treningów. Były to treningi interwałowe, treningi mające utrzymywać masę ciała, a także treningi kombinujące oba modele. Wykonano dwie serie biopsji mięśni — pierwszą przed rozpoczęciem eksperymentu, drugą już po zakończeniu badania.
Z porównania wyników wynika, że dzięki treningowi interwałowemu wzrosła wydajność mitochondriów. Stało się tak u 69% badanych ze starszej grupy oraz u 49% w grupie młodszej.
Uczeni wyjaśniają, że wraz z upływem czasu mitochondria są coraz mniej aktywne. To z kolei wywołuje zmęczenie. Spada masa mięśniowa, a mięśnie są mniej zdolne do spalania cukrów. Wzrasta ryzyko zapadnięcia na cukrzycę.
Praca mitochondriów może jednak zostać poprawiona — właśnie dzięki treningowi interwałowemu. Wystarczyły trzy miesiące ćwiczeń, aby zmiana zaczęła być zauważalna. Lepiej pracowały nie tylko mitochondria, ale również płuca, serce i układ krwionośny.
Źródło: Kopalnia Wiedzy