Anna Zalewska w liście do Donalda Tuska: Członkowie Pana partii osłabiają UE!

EP Plenary session - Presentation of the Fit for 55 package after the publication of the IPCC report

Eurodeputowana Grupy EKR Anna Zalewska skierowała dzis list do szefa Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska w kórym domaga się natychmiastowego podjęcia działań wyjaśniających nieprawidłowości, do kórych według “Liberation” mieli dopusić się członkowie EPL, urzędnicy KE oraz sędziowie TSUE.

Treść listu:

Panie Przewodniczący,

Seria artykułów będącym wynikiem dziennikarskiego śledztwa ujawniła skandaliczną korupcję oraz szereg nieuczciwych praktyk – włącznie z handlem wpływami – do których mieli dopuścić się politycy Europejskiej Partii Ludowej, m.in. wywierając wpływ na sędziów TSUE i na urzędników Komisji Europejskiej.

Według “Liberation” „Politycy EPL generują fikcyjne koszty związane ze swoją działalnością oraz opłacają fikcyjne mieszkania w Luksemburgu”. Członkowie EPL, głównie politycy kontrolowani przez CDU, byli i obecni komisarze oraz szefostwo Rady Europejskiej „uczestniczyli w spotkaniach, które były nielegalnie finansowane z publicznych funduszy”.

Ponadto, gdy Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) zainteresował się nieprawidłowościami wśród polityków, to Komisja Europejska oraz władze kilku państw „naciskały na to, aby nie prowadzono śledztwa w tej sprawie”. Dobrze wiemy, że OLAF jest urzędem, w którym „wypływowe stanowiska objęły niedawno osoby związane z EPL”.

Działania polityków europejskiej chadecji, unijnych urzędników oraz sędziów TSUE opisane przez „Liberation” podważają zaufanie do instytucji unijnych, stanowionego przez nich prawa, a także wyroków TSUE, które niejednokrotnie wbrew zapisom unijnych traktatów godziły w interesy Europejczyków. Jak w kontekście ostatnich doniesień Polacy mają przyjmować decyzje TSUE jednoznacznie godzące w bezpieczeństwo energetyczne Polski (jednoosobowa decyzja ws. Turowa) czy ingerencję w polski wymiar sprawiedliwości?

Zaufanie do instytucji Unii Europejskiej od kilku lat systematycznie spada, jednym z efektów było wyjście Wielkiej Brytanii z unijnej wspólnoty, kiedy to Pan był szefem Rady Europejskiej. Nie możemy dopuścić, aby wskutek działań nieuczciwych polityków EPL, urzędników i sędziów pozycja UE była jeszcze słabsza. Jeśli chcemy zachować jedność i siłę UE musimy kategorycznie sprzeciwić się skandalicznym postawom opisanym przez francuski dziennik. Domagam się podjęcia natychmiastowych działań z Pana strony w celu wyjaśnienia i pociągnięcia do odpowiedzialności osób dopuszczających się nadużyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj