Poseł Paweł Hreniak: Nowy taryfikator mandatów to ma być efekt odstraszający

Noga z gazu albo wysokie kary dla kierowców. Od nowego roku wejdzie w życie nowy taryfikator mandatów. Za wykroczenia drogowe grzywny i mandaty, w zależności od skutków „szaleńczej jazdy” będą wielokrotnie wyższe. Jeśli policjant skieruje sprawę do sądu, zasądzone kary mogą być finansowe i administracyjne, włącznie z konfiskatą auta.

Parlamentarzyści potwierdzają, że nowy taryfikator był konieczny, a wprowadzane zmiany są następstwem społecznej dyskusji nt. ofiar wypadków z udziałem kierowców pod wpływem środków odurzających i alkoholu, oraz brawury. Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym będzie bezwzględnie karane, również za wjazd za kolejowy szlaban.

Zupełną nowością będzie system podwójnych kar dla kierowców notorycznie łamiących przepisy. Piraci drogowi za pierwszy mandat zapłacą 800 zł, kolejny będzie wielokrotnością. Tak samo więcej zapłacą ierowcy wyprzedzający w miejscu niedozwolonym, nie posiadający uprawnień

Oto przykładowe kwoty, które będą obwiązywały od stycznia 2022 roku:

Grzywna w sądzie wzrośnie z 5 do 30 tys. zł.

Policjant może wystawić mandat do 5 tys. zł., a w przypadku zbiegu wykroczeń do 6 tys. zł.

Kara za krycie sprawcy przekroczenia prędkości – 8 tys. zł.

Za spowodowanie kolizji (jeśli nie będzie ofiar) – minimum 1,5 tys. zł.Za spowodowanie kolizji w stanie upojenia alkoholowego – 2,5 tys. zł.

Wyprzedzanie na zakazie – 1 tys. zł.

Jazda bez uprawnień – 1,5 tys. zł.

Wjazd za szlabany kolejowe -minimum 2 tys. zł.

Za nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych (wyprzedzanie na zebrze, ominięcie pojazdu, który zatrzymał się by przepuścić pieszych) – minimum 1,5 tys. zł.

Duże zmiany będą w urzędach. Dzięki nowym przepisom ubezpieczyciel dostosuje stawki do historii wykroczeń kierowcy, wówczas stawki będą znacznie większe od pozostałych. W sytuacji prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających sąd może orzec konfiskatę pojazdu.

 

Poseł Paweł Hreniak zauważył, że w ostatnich latach zarobki Polaków poszły do góry i nowy taryfikator mandatów będzie zbliżony do europejskich systemów karania za wykroczenia i wypadki.

Jesteśmy coraz bardziej zamożni i wypadałoby podnieść również kwoty związane z mandatami. To wielokrtność obecnych. W najbardziej drastycznych wypadkach to duże kwoty, ale pamiętajmy o tym co jest po drugiej stronie. Tak napradę te kwoty są zwiększane po to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo Polaków. Mówiąc wprost, jeżeli ktoś nie dostanie, czy przynajmniej nie będzie mu groziło dostanie po kieszeni, no to nie ściągnie nogi z gazu. To ma być efekt odstraszający, nikt tego nie ukrywa.

Źródło: Radio Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj