MF:obniżka akcyzy na prąd i paliwa coraz bliżej

Dziś Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, brak podatku od energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe, a także brak podatku od sprzedaży detalicznej paliw.

• Zaprezentowana przez premiera Mateusza Morawieckiego Tarcza Antyinflacyjna jest w fazie realizacji. Zmiany wprowadza ustawa o podatku akcyzowym i podatku od sprzedaży detalicznej. To reakcja na rosnące ceny paliw i energii elektrycznej. Ustawa przewiduje:

• obniżkę stawek podatku na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe,

• zwolnienie z akcyzy dla energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe,

• wyłączenie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Dzięki temu rząd złagodzi podwyżki cen prądu i umożliwi obniżenie cen paliw sprzedawanych na stacjach benzynowych.

Niższa akcyza na prąd i paliwa

Przepisy prawa unijnego nie pozwalają na wyzerowanie danin obciążających energię i paliwa. Umożliwiają jedynie ich zmniejszenie do unijnego minimum. Z opcji tej skorzysta Polska. Zaproponowana zmiana zakłada obniżenie stawek akcyzy na wyroby energetyczne do wysokości minimum akcyzowego (wliczając opłatę paliwową i opłatę emisyjną) w taki sposób, że wysokość opłaty emisyjnej i opłaty paliwowej pozostaną w 2021 r. i 2022 r. na dotychczasowym poziomie. Do unijnego minimum obniżamy:

• stawki akcyzy na olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG (w okresie od 20 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r.)

• akcyzę na energię elektryczną (od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r.)

Energia dla domu bez akcyzy

Obecnie obowiązująca stawka wynosi 5 zł/1 MWh. Zwolnienie z podatku obowiązywać będzie od dnia wejścia w życie ustawy do 31 maja 2022 r. Sprzedaż paliw bez podatku detalicznego Na ceny paliw wpływa również podatek od sprzedaży detalicznej. Dlatego Polska zrezygnuje z poboru tego podatku od sprzedaży paliw silnikowych na trzy miesiące (od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r.) Wsparcie dla podatników

Rosnące ceny to problem, z którym borykają się wszystkie państwa. Wdrażany przez MF pakiet ochroni budżety gospodarstw domowych i firm. Łączny koszt dla budżetu wyniesie 1,5 mld zł, w tym:

• obniżka akcyzy na paliwa silnikowe i energię elektryczną 1,3 mld zł,

• zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych 0,1 mld zł,

• wyłączenie sprzedaży paliw silnikowych z podatku detalicznego 0,146 mld zł.

Obniżka VAT

Obniżki akcyzy i rezygnacja z podatku detalicznego od sprzedaży paliw silnikowych to nie jedyny podatkowy element Tarczy Antyinflacyjnej. Wdrażane przez MF rozwiązania zakładają również obniżkę w okresie od stycznia do marca 2022 r. VAT na:

• dostawy gazu (z 23 proc. na 8 proc.) – dla budżetu to koszt ok. 0,7 mld zł, na zmianach skorzysta ponad 9 mln gospodarstw domowych,

• energię elektryczną (z 23 proc. do 5 proc.) – dla budżetu to koszt ok. 1,15 mld zł,

• energię cieplną (z 23 proc. na 8 proc.) – na zmianach skorzysta ok. 6,5 mln gospodarstw domowych, dla budżetu to koszt ok. 0,5 mld zł.

Zmiany te zostaną wprowadzone w drodze rozporządzenia, którego konsultacje społeczne zakończyły się 8 grudnia br.

żeósło: pap-mediaroom.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj