Moskwa: Jednym z kluczowych elementów tej umowy jest zobowiązanie strony czeskiej do wycofania naszego sporu z Trybunału

Jednym z kluczowych elementów negocjowanej umowy w sprawie Turowa jest zobowiązanie strony czeskiej do wycofania sporu z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ciągu trzech dni – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów pod koniec lutego 2021 roku. Domagały się wstrzymania wydobycia, tłumacząc, że rozbudowa kopalni m.in. zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody.

TSUE we wrześniu postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego. Władze samorządu w Libercu zaapelowały teraz o zwiększenie wysokości kary dla Polski.

Minister klimatu i środowiska wskazała, że polskie ministerstwo „nie wykonało żadnego przelewu na rzecz Trybunału”. Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu. Ostatnie spotkanie z Czechami 5 listopada mogło zakończyć się sukcesem, ale do podpisania umowy „zabrakło determinacji” po stronie czeskiej – mówiła minister  Anna Moskwa.

– Wysłaliśmy naszą ostateczną dobrą propozycję; dostaliśmy odpowiedź od strony czeskiej, że porozumienie końcowe, lepiej, żeby odbyło się z nowym rządem. Jest premier. Nie ma jeszcze nowej pani minister. Oczekuję z absolutną niecierpliwością, kiedy tylko się pojawi, zadzwoni, zaprosi na spotkanie, zaoferuje przyjazd. Jestem w absolutnej gotowości, żeby rozmowy wznowić i je zakończyć – dodała szef resortu klimatu i środowiska w Polskim Radiu.

Minister została zapytana także o negocjowane porozumienie z Czechami ws. kopalni węgla brunatnego i związane z tym kary.

Jednym z kluczowych elementów tej umowy jest zobowiązanie strony czeskiej do wycofania naszego sporu z Trybunału w ciągu trzech dni, czyli patrząc na procedury europejskie, to jest natychmiast, i to kluczowy wątek polsko-czeskiego porozumienia. Stąd też bardzo zależy nam, na jak najszybszym podpisaniu tej umowy – zaznaczyła Anna Moskwa w Polskim Radiu.

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona 3 lutego przyszłego roku.

 

TV Trwam News / Radio Maryja 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ