Niemcy w Polsce skarżą się w Bundestagu na pomysł PiS

Nawet 158 mln zł, które do tej pory Ministerstwo Nauki i Edukacji przeznaczało na naukę języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej, może trafić do Polaków w Niemczech. – W kwestii relacji polsko-niemieckich nasz niepokój budzą nie tyle działania samego rządu, co działania poselskie – mówi Interii Bernard Gaida, szef Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, który o pomyśle PiS rozmawiał z niemieckimi posłami w Bundestagu.

W ubiegłym tygodniu Gaida udał się do niemieckiego parlamentu, żeby rozmawiać o sprawach dotyczących mniejszości niemieckiej: – Jestem również przewodniczącym Grupy Roboczej Mniejszości Niemieckich (AGDM) z ponad 20 krajów Europy i byłego ZSRR. Moja wizyta była związana z naszym niepokojem, bo mamy pierwszą od lat umowę koalicyjną, która nie wymienia mniejszości niemieckich w programie swojego działania – tłumaczy Interii Gaida.

Chociaż, jak usłyszeliśmy, powód wizyty nie był „bezpośrednio związany” z relacjami Polski i Niemiec, na spotkaniach z niemieckimi parlamentarzystami Gaida poruszał ten problem. Zdjęcie ze spotkania z szefem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych na swoim Facebooku opublikował Christoph de Vries. To przewodniczący Grupy Wypędzonych, Repatriantów i Mniejszości Niemieckiej w grupie parlamentarnej CDU/CSU.

więcej na:

https://wydarzenia.interia.pl/autor/jakub-szczepanski/news-niemcy-w-polsce-skarza-sie-w-bundestagu-na-pomysl-pis,nId,5704953

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj