Francja i Niemcy sondują możliwość wznowienia rozmów pokojowych z Rosją

wputin.jpg

Francja i Niemcy sondują możliwość wznowienia rozmów pokojowych z Rosją – przekazał Reuters. W grę wchodzi powrót do negocjacji w formacie normandzkim. Temat ten miał pojawić się w trakcie spotkania Olafa Scholza, Emmanuela Macrona i Wołodymyra Zełenskiego.

Do rozmów przywódców Francji, Niemiec i Ukrainy miało dojść w kuluarach szczytu Partnerstwa Wschodniego. Reuters powołał się tutaj na Pałac Elizejski. Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, tłumaczył, że jego kraj jest gotowy na podjęcie rozmów z Rosją. Oczekuje jednak zaostrzenia sankcji.

– Dla nas ważne jest, aby nakładać sankcje przed, a nie po wybuchu konfliktu. Od 8 lat toczymy wojnę. Rozumiemy, że tylko sankcje zastosowane przed konfliktem zbrojnym mogą zapobiec ewentualnej eskalacji – powiedział Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Rosja zgromadziła przy granicy z Ukrainą tysiące żołnierzy. Wołodymyr Zełenski  po rozmowach Biden-Putin miał otrzymać zapewnienie, że Moskwa nie będzie eskalowała konfliktu. W międzyczasie dziennik „Bild” ujawnił, że Ukraina może być gorzej przygotowana na ewentualną rosyjską agresję, bo dostawy broni dla ukraińskiej armii blokowała Angela Merkel. Dziś niewiele wskazuje na to, że Unia Europejska, która w oficjalnych wystąpieniach staje po stronie Kijowa, zgodzi się na propozycję Wołodymyra Zełenskiego i już teraz uderzy w Rosję ostrymi sankcjami gospodarczymi.

– Jeśli Rosja podejmie dalsze agresywne działania przeciwko Ukrainie, koszty będą poważne. Jest to w tej chwili jasne przesłanie – wyjaśniła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

W ocenie Ukrainy sankcje po eskalacji konfliktu byłyby spóźnione. Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że zaostrzenie sankcji będzie możliwe w sytuacji, gdy Rosja będzie kontynuowała agresywne działania.

– Rozmawiamy bardzo intensywnie z naszymi partnerami, aby przygotowywać kolejne pakiety sankcyjne – poinformował Mateusz Morawiecki.

Premier RP podkreślił, że wywieranie presji, również poprzez prowadzenie działań wojskowych, jest czymś, co nigdy nie powinno się wydarzyć.

źródło: TV Trwam News/ Radio MAryja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj