„Ruch Samorządowy – Tak dla Polski” przekształci się w partię?

radni.jpg

W Poznaniu w środę oficjalnie zainaugurowano nowe stowarzyszenie Ruch Samorządowy – Tak dla Polski! Choć inicjatywa ma zrzeszać samorządowców różnych szczebli z całego kraju, to jej twarzą znów stał się Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawy.

Jak przekonują politycy, Ruch, który ma tworzyć około 300 osób, m.in. marszałkowie, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci, ma być także zachętą dla opozycji do jednoczenia się.  W planach kreślone są wizje łączenia sił w wyborach do sejmików, ale także do Senatu i być może do Sejmu.

– Przyświeca nam wizja pozytywna. Tą wizją jest Rzeczpospolita Samorządna. To o niej myśleliśmy, gdy w Gdańsku, w 2019 roku, podpisywaliśmy się pod 21 tezami. To wizja państwa administracyjnie zdecentralizowanego, ale spojonego silną tkanką społeczną. Dbajmy o stały kontakt z ludźmi. O coś, co nazywam „społecznym przytuleniem”. – tłumaczy Jacek Sutryk.

Eksperci widzą w tej inicjatywie konkurencję dla obecnego kształtu opozycji i przejaw rywalizacji Rafała Trzaskowskiego z Donaldem Tuskiem. Sam włodarz Warszawy twierdzi, że to właśnie „Efekt Tuska” działa i PO jest mocna.

Innego zdania jest politolog, prof. Mieczysław Ryba. Jak wskazał, powrót Donalda Tuska nie wypalił, a aktywa, które wniósł, niczego nie dodają – zaczyna się spadek sondażowy PO.

– Rafał Trzaskowski był rozczarowany powrotem Donalda Tuska, więc teraz tworząc taką inicjatywę, stara się wrócić jako ewentualny lider czy następca, bo bez jego aktywności trudno tego oczekiwać. Zawód, który teraz spotyka działaczy Platformy Obywatelskiej, jest bardzo duży. To nie Donald Tusk jednoczy samorządowców, tylko Rafał Trzaskowski, jak zresztą pokazują sondaże. W rankingu zaufania jest bardzo wysoko. Donald Tusk i jego gwiazda coraz bardziej blakną. Myślę, że to jest ofensywa Rafała Trzaskowskiego, a to, że on chwali Donalda Tuska, to nie znaczy, że uważa, że Donald Tusk powinien dalej pozostawać liderem Platformy Obywatelskiej – mówił prof. Mieczysław Ryba.

 

W środowej inauguracji stowarzyszenia mają wziąć udział m.in. prezydenci Warszawy, Poznania, Gdańska, Wrocławia oraz Sopotu. Mamy poznać uchwałę w sprawie wspólnych działań.

Przypomnijmy: współpraca samorządowców doprowadziła do zawarcia tzw. „paktu senackiego”. Dzięki niemu opozycja zwyciężyła w ostatnich wyborach do Senatu.

RIRM/ Radio MAryja/ wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj