Jak połączyć obowiązki przedświąteczne z opieką nad seniorem?

Magiczny czas

Święta zwykle kojarzą się z blaskiem choinki, stołem wypełnionym potrawami i prezentami. To również czas umacniania więzi rodzinnych. Warto zadbać, by atmosfera była przyjazna, a senior czuł się komfortowo i mógł zaznać odpoczynku. Zamiast organizować huczne przyjęcie, postaw na kameralne spotkanie w gronie najbliższych. Zapytaj seniora, jakie ma marzenia dotyczące podarunków. Warto poinformować rodzinę o tym, czego nie potrzeba – osobom chorym i leżącym nie kupuj suplementów na wzmocnienie, a borykającym się z demencją-  na pamięć i koncentrację. Zamiast tego możesz zaproponować, by bliscy postawili na artykuły niezbędne do codziennej opieki, czy złożyli się na urządzenie, które ułatwi komunikację. Ustal z rodziną, jak będzie wyglądała wizyta. Poinformuj również o tym seniora, by później nie czuł się zagubiony i przytłoczony obecnością innych osób. Opiekunowie z Rezydencji Senioralnej (https://www.rezydencja-senioralna.pl/dom-seniora-dolnoslaskie.html) nieustannie dbają o komfort swoich podopiecznych i zapewniają im niezbędne wsparcie psychologiczne. Jeżeli starsza osoba boryka się z lękami, możesz poprosić psychologa o konsultację.

Świąteczny stół

Dla wielu Polaków święta to czas, w którym można sobie pozwolić na więcej przyjemności, szczególnie tych jedzeniowych. Warto wziąć pod uwagę, że układ trawienny seniora nie pracuje już tak szybko, dlatego na świątecznym stole powinny znaleźć się lekkostrawne potrawy. Zamiast ryby usmażonej na głębokim tłuszczu wybierz pieczoną w piekarniku lub gotowaną na parze. Wprowadź również więcej warzyw, zamiast cukru w ciastach użyj ksylitolu. Barszcz czy zupę grzybową możesz podać bez uszek lub grzanek. Tradycyjny kompot z suszu, a właściwie użyte do jego produkcji owoce, w dużej mierze zawierają cukier. Jeżeli senior ma cukrzycę, lepiej wymienić go na dobrą, świąteczną herbatę. O zbilansowanej diecie, również w okresie świątecznym, nie zapomina Rezydencja Senioralna (https://www.rezydencja-senioralna.pl/dom-spokojnej-starosci-dolnoslaskie.html). To miejsce, w którym każdy podopieczny codziennie otrzymuje pięć odpowiednio dopasowanych posiłków, wykonanych wedle zaleceń dietetyka klinicznego. Często produkty pochodzą z  uprawy w szklarniach, gdzie seniorzy relaksują się przy lekkich pracach ogrodowych.   Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.rezydencja-senioralna.pl.

Przygotowania przedświąteczne nie powinno wpływać na atmosferę w domu. Jeżeli czujesz, że nie podołasz, jesteś przemęczony lub sfrustrowany – poproś bliskich o pomoc w opiece. Pomocnym rozwiązaniem jest wynajęcie potrzebnego sprzętu, który zwiększy mobilność podopiecznego. Wózek inwalidzki pomoże w swobodniejszym przemieszczaniu się, a także umożliwi konwersację czy pomaganie przy prostych pracach w kuchni. Spraw, by w te i każde kolejne dni w roku senior czuł się potrzebny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj