Jourova znowu grozi Polsce

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Vera Jourova, grozi Polsce w związku z nowelizacją Ustawy o radiofonii i telewizji. Zapowiedziała, że nie zawaha się podjąć działań w przypadku niezgodności nowych przepisów z prawem unijnym. Komisarz ds. sprawiedliwości odniosła się w ten sposób do decyzji Sejmu, który odrzucił wrześniowe weto Senatu w tej sprawie. Wobec tego znowelizowana Ustawa o radiofonii i telewizji trafi do podpisu prezydenta.

Vera Jourova oceniła, że przegłosowanie nowych przepisów medialnych stanowi kolejny negatywny sygnał dotyczący poszanowania praworządności i wartości demokratycznych w Polsce.

Wiceminister sprawiedliwości, Michał Woś, zwrócił uwagę, że unijna komisarz zajmuje się polskimi sprawami, zamiast reagować na aferę korupcyjną w TSUE. Polityk dodał, że to właśnie obecnie obowiązujące przepisy są niezgodne z prawem unijnym.

– To totalny absurd, że Unia Europejska znowu atakuje i próbuje szantażować Polskę z pozycji siły za to, iż realizuje prawo europejskie. Przecież tzw. ustawa medialna, która trafiła do pana prezydenta, to nic innego jak skończenie z kruczkiem prawnym czy luką prawną wykorzystywaną w Polsce przez konkretne media. Prawo europejskie wprost stanowi, że w spółkach oraz różnych instytucjach medialnych kapitał obcy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie może przekraczać 49 proc. To jest prawo europejskie – powiedział wiceminister Michał Woś.

Nowelizacja Ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów. Opozycja z kolei twierdzi, że nowe prawo jest wymierzone w stację TVN.

 

RIRM/ Radio Maryja 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj