Minister Cieszyński: Warto inwestować w systemy informatyczne

pixabay.

Cyberprzestrzeń kojarzona z postępem technologicznym ułatwia życie współczesnemu człowiekowi. Ostatnie zmiany w ustawach, w latach 2018 do 2021, dotyczyły bezpieczeństwa cybernetycznego, rozwoju i wykorzystywania sieci 5G.

Niebawem paszporty covidowe będą przepustką do korzystania z usług medycznych, turystycznych, kulturalnych czy transportowych. Polska, jak mówi minister Janusz Cieszyński jest w przededniu powołania spółki, która jako państwowy operator strategiczny będzie zarządzać częstotliwościami 700MHz. „Spółka 5G” otrzyma dwa bloki częstotliwości rządowych w paśmie 700MHz, a na rynek komercyjny, na przetarg zostaną skierowane kolejne dwa bloki po 20Hz.

Spółka 5G zwana także operatorem strategicznym jest elementem całej ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, mówi minister i pełnomocnik rządu Janusz Cieszyński. Ustawa prawdopodobnie wejdzie w życie w styczniu 2022 roku, a z nią włączone do systemu paszporty covidowe, zatem prokurowanie dokumentu będzie trudne. Skala ujawniania podrabianych dokumentów była największa w okresie wakacyjnym, ale problem wkrótce zniknie.

Minister potwierdza, że fałszerstwo było trudne do wykrycia na początku, jednak w chwili jakiejkolwiek kontroli, lub korzystania z usług zwłaszcza medycznych, oszuści wpadali jeden za drugim.

Myślę, że to jest taka sytuacja, która pokazuje dlaczego warto inwestować w te systemu informatyczne, ponieważ każda rzecz, każda akcja, którą wykonamy jest odnotowana w systemie, jest później bardzo łatwa do sprawdzenia. Jeżeli wiemy, że ktoś wystawiał takie fałszywe certyfikaty, to ustalenie listy tych wszystkich umownie mówiąc klientów, to jest jedno kliknięcie guzika. Także praca wszystkich służb zaangażowanych w tropienie takich nadużyć jest bardzo prosta. Myślę, że wszystkie osoby, które kupiły takie nielegalne certyfikaty, których wystawcy zostali później ujęci, mogą spodziewać się dość dużych nieprzyjemności, bo to jednak jest udział w fałszerstwie. Dlatego ja bym jednak zachęcał wszystkich do tego, żeby bardzo rzetelnie do tego podchodzić i takich rzeczy nie robić. Korzystać z tego, że mamy możliwość otrzymania darmowego szczepienia, że liczba tych punktów jest bardzo duża, że terminy są nieodległe, także myślę, że system jest bardzo dobrze przygotowany i powinniśmy z tych możliwości, które on daje, korzystać.

źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ