W styczniu spotkanie liderów Polski 2050 z przedstawicielami Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”

foto: twitter.com/SutrykJacek/media

W styczniu, po święcie Trzech Króli, odbędzie się spotkanie liderów Polski 2050 z przedstawicielami Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski” – poinformował PAP przewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko. Jak dodał, wraz z nim w spotkaniu wezmą udział Szymon Hołownia i prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Przewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko poinformował PAP, że jednym z planów, jakie jego grupowanie stawia sobie w nowym roku, jest rozbudowa struktur politycznych w regionach i rozszerzanie współpracy z samorządowcami w całej Polsce.

 

Przypomniał, że w ramach ruchu Polska 2050 działa „Partnerstwo na rzecz samorządu otwartego”, koordynowane przez byłego wojewodę podlaskiego Macieja Żywno. Zaznaczył jednak, że niezależnie od tego, Polska 2050 prowadzi także rozmowy z samorządowcami zgrupowanymi w innych organizacjach. „Na początku stycznia, tuż po święcie Trzech Króli mamy zaplanowane spotkanie z szefostwem konsolidującego się ruchu samorządowego Tak! Dla Polski” – poinformował Kobosko. W spotkaniu wraz z nim wezmą udział lider ugrupowania Szymon Hołownia oraz Maciej Żywno.

 

Zaproszenie wyszło od Szymona Hołowni. W połowie grudnia, tuż po inauguracji nowego ruchu, lider Polski 2050 skierował je do prezesa „Tak! Dla Polski”, prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego.

 

„Jesteśmy zainteresowani ich planami, bo do tej pory znamy jedynie zapowiedzi stworzenia silnej organizacji samorządowej, która – jak rozumiemy – ma także pewne ambicje polityczne” – wyjaśnił przewodniczący Polski 2050. „W konsolidującym się ruchu +Tak! Dla Polski+ działają także samorządowcy związani z ruchem Polska 2050. Naszym zdaniem, ogólnopolski ruch samorządowy powinien zdecydowanie mieć charakter ponadpartyjny” – dodał.

 

Kobosko podkreślił też, że samorządy są dla Polski 2050 naturalnym partnerem. „Chcemy budować nasze struktury zarówno w oparciu o tych samorządowców, którzy już z nami blisko współpracują, jak i tych, którzy zjednoczyli się pod innymi szyldami. Liczymy na zacieśnienie tej współpracy” – zapowiedział.

 

Dopytywany o wspólne listy wyborcze, przewodniczący Polski 2050 zaznaczył, że na tym etapie za wcześnie na tego typu rozmowy. „Dziś podstawowym zadaniem samorządowców jest budowa inicjatyw, które będą broniły samorządu terytorialnego przez centralistycznymi zapędami PiS. Samorządy bywają lepsze i gorsze, w różnym stopniu wypełniają oczekiwania mieszkańców. Ale nawet najsłabszy samorząd to lepsza opcja niż odgórne zarządzanie każdym zakątkiem kraju z Warszawy czy z Nowogrodzkiej” – dodał.

 

W połowie grudnia w Poznaniu kilkuset samorządowców z całego kraju, wśród nich m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, marszałek Mazowsza Adam Struzik oraz prezydenci Łodzi Hanna Zdanowska, Wrocławia Jacek Sutryk i Białegostoku Tadeusz Truskolaski, powołali Ruch Samorządowy „Tak! Dla Polski”. Jego prezesem został prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Jak podkreślali, celem ruchu jest wygrana sił demokratycznych w kolejnych wyborach.

 

Ruch Samorządowy „Tak! Dla Polski” to największa organizacja zrzeszająca polskich samorządowców ze wszystkich województw. Pod jednym szyldem zrzeszyli się liderzy siedmiu największych organizacji samorządowych: Tak! Samorządy dla Polski, Ruch Wspólna Polska, Dolny Śląsk Wspólna Sprawa, Wielkopolska – Kierunek Europa, Łączy nas samorząd, Tak dla Opolskiego, Ruch Obrony Polskiej Samorządności.

 

Założyciele Ruchu Samorządowego reprezentują regionalne organizacje zrzeszające m.in. pięciu marszałków województw, 51 prezydentów, 60 burmistrzów i 51 wójtów.(PAP)

 

Autor: Daria Kania

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ