Dolnośląskie: list samorządowców do parlamentarzystów ws. prawa oświatowego

yt

Samorządowcy z Dolnego Śląska napisali list do parlamentarzystów z regionu, by nie przyjmowali ustawy reformującej prawo oświatowe. Zdaniem protestujących wzmocni ona wpływ kuratorów oświaty oraz rządu na edukację.

Prawo oświatowe, zmierzającej do wzmocnienia roli kuratorów oświaty, będzie procedowane przez Sejm. Było już w grudniu analizowane na posiedzeniu połączonych komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej.

 

Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia Ewa Wolak w poniedziałek, na konferencji prasowej we Wrocławiu poinformowała, że samorządowcy w różnych miastach w Polsce zorganizowali podobne briefingi w proteście przeciw zmianom.

 

„Ta ustawa nadaje się do kosza, niszczy ona polską szkołę. Jest to powrót do lat 50-tych PRL-u i do lat 20-tych. My nie chcemy takiej szkoły, którą zarządza bezpośrednio z centrali minister Czarnek, bądź też kurator oświaty, który jest zbrojnym ramieniem rządowego, a dziś pisowskiego ministra” – powiedział Wolak.

 

Jej zdaniem nowa ustawa nie daje swobody dyrektorom szkół, nauczycielom i rodzicom uczniów w tworzeniu lokalnych programów.

 

„Każda szkoła funkcjonuje w innych warunkach. Każdy samorząd ma różnego rodzaju pomysły na projekty edukacyjne. Jeśli ta ustawa przejdzie w Sejmie większością głosów, pisowskich głosów, to będzie ona niszczyła te projekty” – oceniła Wolak.

 

Dodała, że ta ustawa daje ogromną możliwość kuratorowi, by dyrektora szkoły „po prostu wyrzucić ze szkoły”.

 

„Tego dyrektora, który został wybrany w konkursie, a powołać swojego, politycznego, (…) który będzie realizował centralne pomysły. My takiej szkoły nie chcemy, chcemy szkoły samorządowej” – stwierdziła Wolak.

 

W konferencji uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Dolny Śląsk Wspólna Sprawa i organizacji Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski. Po zakończeniu spotkania podpisano list – apel do dolnośląskich posłów z wszystkich partii, by nie przyjmowali nowego prawa zaproponowanego przez resort nauki i edukacji.

 

Zgodnie z projektem, jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.

 

Nowelizacja zmierza też do zwiększenia nadzoru nad zajęciami prowadzonymi w szkole przez stowarzyszenia i inne organizacje. Zgodnie z projektem dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia.

 

W rządowym projekcie nowelizacji znalazły się także m.in. zapisy modyfikujące dotychczasowe regulacje działalności oddziałów przygotowania wojskowego, nazywanych wcześniej klasami mundurowymi, i rekrutacji do szkół prowadzonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. (PAP)

 

Autor: Roman Skiba

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ