Serbia: Setki osób wyszły na ulice w sprzeciwie wobec planów wydobycia litu

Setki demonstrantów w poniedziałek zablokowały drogi w kilku miejscach w Serbii, domagając się od rządu porzucenia planów wydobycia litu. Według ekologów kopalnie litu doprowadziłyby do dewastacji środowiska naturalnego – podaje Associated Press.

Prezydent Aleksandar Vuczić uznał protesty za motywowane politycznie. Powiedział w poniedziałek, że nie dojdzie do wydobycia litu, dopóki nie zostaną przeprowadzone dalsze badania.

 

Według organizatorów protestów aktualny projekt prowadzony przez brytyjsko-australijski koncern Rio Tinto musi zostać formalnie odrzucony, aby można było zakończyć demonstracje.

 

„Rio Tinto musi opuścić Serbię – zażądał Aleksandar Jovanović, jeden z liderów protestów. – (Rząd) może doprowadzić ten projekt do skutku tylko ze wsparciem policji i armii”.

 

Protesty w Serbii trwają od listopada. Demonstranci sprzeciwiają się m.in. współpracy rządu z koncernem Rio Tinto, który planuje eksploatację znajdujących się w Serbii jednych z największych na świecie złóż litu, wykorzystywanego m.in. do produkcji akumulatorów.

 

W obliczu masowych protestów obywatelskich Vuczić odmówił podpisania spornej ustawy, a rada miasta Loznica, w pobliżu którego odkryto złoża litu, wycofała przewidujący powstanie kopalni plan zagospodarowania przestrzennego. Jednak prace nad otwarciem kopalni nadal ujęte są w federalnym Specjalnym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Jadar – dokumencie wyższym rangą niż lokalny plan Loznicy.

 

Sprzeciw wobec kopalni litu wynika z obaw przed nieodwracalnym zniszczeniem gruntów rolnych, przyrody i wód. Problemy ekologii zwróciły uwagę serbskiej opinii publicznej po latach lekceważenia i problemów z zarządzaniem odpadami oraz z zanieczyszczeniem powietrza i wody. Zajęcie się problemami ochrony środowiska jest też konieczne, jeśli Serbia chce zgodnie z deklaracjami chce wstąpić do Unii Europejskiej – zauważa AP.(PAP)

źródło: PAP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ