Do Małopolski trafi ponad 33,5 mln euro w ramach programy React-EU

pixabay.com/pl/pieniądze-monety-poszukiwanie-lupa-1528718/

Ponad 33,5 mln euro trafi do Małopolski w ramach unijnego programu React-EU, który jest jednym z elementów tzw. Europejskiego Planu Odbudowy – podał we wtorek małopolski urząd marszałkowski. To dodatkowa pomoc dla szpitali i firm w czasie pandemii.

„Komisja Europejska zaakceptowała zmiany w obecnie obowiązującym programie regionalnym. Niebawem gigantyczna kwota zasili budżety małopolskich szpitali i firm” – czytamy w komunikacie małopolskiego urzędu marszałkowskiego.

 

Małopolsce, tak jak i kilku innym województwom, groziła utrata tych środków w związku z deklaracją dotyczącą ideologii LGBT. We wrześniu sejmik województwa unieważnił ten dokument.

 

Program React-EU jest jednym z elementów – jak podał urząd marszałkowski – tzw. Europejskiego Planu Odbudowy, czyli dodatkowego wsparcia na walkę z kryzysem w Europie oraz naprawę gospodarki dotkniętej skutkami COVID-19.

 

„Fundusze unijne są dziś fundamentem bezpieczeństwa i rozwoju Małopolski. Ostatnie dwa lata pandemii pokazały możliwości, jakie daje nam unijne wsparcie. Teraz kolejne zadania czekają na realizację w ramach dodatkowych środków. Tę szansę musimy wykorzystać. Od tego zależy przyszłość, dynamiczny rozwój naszego regionu. Wsparcie z Unii Europejskiej jest niezbędne do odbudowy małopolskiej gospodarki, po kryzysie związanym z pandemią” – podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

 

Prawie 20 mln euro z przyznanych środków zostanie skierowane na odbudowę małopolskiej ochrony zdrowia, w tym na polepszenie dostępu do usług medycznych. Pozostałe blisko 14 mln euro trafi do przedsiębiorców oraz na realizację projektów związanych z odbudową gospodarki regionu.

 

Według informacji urzędników wsparcie ma mieć formę dotacji, ale niewykluczone, że część środków dla przedsiębiorców przekazywana będzie w postaci pożyczek. Zasady i kryteria przyznania wsparcia małopolskim firmom zostaną ustalone po zidentyfikowaniu potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), zawartych w wynikach ankiety prowadzonej obecnie przez Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego.

 

Przedsięwzięcia objęte React-EU będą finansowane do końca 2023 r.

 

Pieniądze z programu mają trafić do szpitali i przedsiębiorstw po dostosowaniu aktualnych dokumentów do nowych potrzeb i przeprowadzeniu konkursu lub wyboru projektów infrastruktury zdrowia w trybie nadzwyczajnym. Następnie po podpisaniu umów o dofinansowanie środki zostaną przekazane beneficjentom.

 

React-EU (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe) to plan naprawczy, uruchomiony przez Komisję Europejską w odpowiedzi na skutki pandemii COVID-19. React-EU jest jednym z największych programów w ramach nowego instrumentu – Next Generation EU. Budżet programu wynosi ponad 50,6 mld euro. (PAP)

 

autor: PAP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ