W „nanoczekoladkach” można gromadzić wodór

Bezpieczne magazynowanie wodoru to jedno z największych wyzwań związanych z tym obiecującym paliwem. Nanocząstki o strukturze czekoladki mogą być rozwiązaniem tego problemu – informują naukowcy na łamach pisma „ACS Nano”.

Wodór to obiecujące paliwo przyszłości. Łatwo go wytwarzać, jest czysty dla środowiska, bo gdy łączy się z tlenem, tworzy wodę. Najtrudniejsze technologicznie i najdroższe jest bezpieczne magazynowanie tego gazu ze względu na jego wybuchową naturę.

 

Podejście zaproponowane przez naukowców z niemieckiego ośrodka Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY być może przyniesie rozwiązanie tego problemu.

 

Badacze użyli nanocząstek metalu szlachetnego palladium. Każda nanocząstka, o rozmiarach 1,2 nanometra, stała się niezależnym rezerwuarem wodoru. Jeden nanometr to milionowa część metra.

 

Oprócz palladium naukowcy zastosowali iryd, którego użyli jako rdzenia stabilizującego nanocząsteczki, a także dodatkowo ustabilizowali szkieletem z grafenu – cienkiej warstewki węgla. Palladowe nanocząsteczki udało im się rozmieścić na grafenie w regularnych odstępach ok. 2,5 nanometra.

 

Cząsteczki wodoru „przyklejają się” do nanocząstek palladu. Całość przypomina czekoladkę: w środku „orzeszek” irydu otoczony warstewką palladu jak marcepanem, na zewnątrz zaś atomy wodoru jak czekoladowa powłoka. Zmagazynowany w taki sposób wodór można uwolnić bez nadmiernych nakładów energetycznych, wystarczy go nieco podgrzać.

 

Więcej: www.desy.de/news/news_search/index_eng.html?openDirectAnchor=2208&two_columns=0 (PAP)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ