Skandal dyplomatyczny. Ambasador Jasiński będzie odwołany?

Mirosław Jasiński ambasador RP w Czechach wywołał polityczną awanturę. W wywiadzie udzielonym dla Deutsche Welle wyznał, że kryzys na linii Polska-Czechy powstał z winy Polaków. Wygląda na to, że będzie znowu wakat.

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął procedurę odwołania ambasadora Polski w Republice Czeskiej, przekazał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. – Nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi ws. kopalni w Turowie. Każdy polski dyplomata ma obowiązek dbać o polskie interesy.

Europoseł Anna Zalewska również na Twitterze odniosła się do wypoowiedzi ambasadora RP. -To zdrada dyplomatyczna! Natychmiastowa dymisja!

Podobne stanowisko wyraził wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin – Od osoby, która reprezentuje Polskę zagranicą należy oczekiwać, że wypowiadając się, w tak kluczowych sprawach jak Turów, najpierw pozyska wiedzę i pozna fakty. Bezrefleksyjne powielanie obcej narracji szkodzi interesom Polski.

Ambasador Mirosław Jasiński w Deutsche Welle wyznał, iż ugoda pomiędzy rządami była możliwa jeszcze dwa lata temu, ale Polska zignorowała stanowisko Czechów w sprawie eksploatacji, koncesji i rozbudowy kopalni Turów. Czechom przyznał całkowitą rację, nie mniej „nie dopuszcza innej możliwości”, niż porozumienie. Stwierdził też, że „tam są specyficzne warunki geologiczne” a „bariera miała chronić tak naprawdę kopalnię przed zalaniem”, oraz „powodem sporu była arogancja pewnych ludzi (…) z kopalni, potem dyrekcja PGE, a całe lata świetlne dalej ministerstwa i premier”.

Nominacja Mirosława Jasińskiego na ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnika RP w Republice czeskiej nastapiła w październiku 2021 roku, swoją misję rozpoczżł 30 listopada 2021 roku. Wywiad został opublikowany w czwartek rano.

źródło: https://www.dw.com/pl/sp%C3%B3r-o-tur%C3%B3w-to-skutek-braku-empatii-i-arogancji/a-60343816

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ