Premier: Tarcza Antyinflacyjna 2.0 pomoże polskim rodzinom w walce z europejską inflacją i wzrostem cen

fot. youtube.com

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to szereg rozwiązań, które pomogą polskim rodzinom w walce z europejską inflacją i wzrostem cen – podkreślił szef rządu Mateusz Morawiecki przypominając, że od 1 lutego mają zostać obniżone podatki na paliwo, żywność, gaz, prąd i ciepło.

„Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to szereg rozwiązań, które pomogą polskim rodzinom w walce z europejską inflacją i wzrostem cen. Obniżamy podatki na paliwo, żywność, gaz, prąd i ciepło od 1 lutego 2022” – napisał we wtorek wieczorem na Twitterze premier Morawiecki.

 

Sejm w środę rozpocznie dwudniowe posiedzenie, podczas którego zajmie się projektem tarczy antyinflacyjnej 2.0. Projekt zakłada m.in. obniżkę VAT-u na paliwo do 8 proc. oraz na żywność i gaz do 0 proc.

 

Obniżka VAT-u na paliwo do 8 proc. – według wyliczeń Kancelarii Premiera – będzie oznaczać obniżkę jego ceny na stacjach paliw o ok. 60-70 groszy na litrze, a gazu LPG o ok. 40 groszy na litrze. Ponadto, tarcza zakłada obniżkę VAT-u na żywność do 0 proc., co – zdaniem Kancelarii Premiera – doprowadzi do oszczędności gospodarstwa średnio 45 zł miesięcznie.

 

Zgodnie z tzw. tarczą antyinflacyjną 2.0 obniżony zostanie VAT na media: – na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); – na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.); – na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.). Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.(PAP)

 

źródło: PAP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ