SBU: aresztowano rosyjskiego agenta planującego zamachy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o wykryciu i aresztowaniu agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego, który miał przygotowywać „serię zamachów” w obwodzie odeskim. Obcokrajowca zatrzymano na gorącym uczynku – podały ukraińskie służby.

Według SBU wykryty agent to obcokrajowiec, który przyjeżdżał okresowo na Ukrainę, by wypełniać zadania rosyjskich służb specjalnych. Polecenia miał otrzymywać od przedstawicieli rosyjskiego wywiadu wojskowego, działających z terytorium separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii.

 

Agent miał rozchwiać społeczno-polityczną sytuację w obwodzie odeskim poprzez dywersje i ataki terrorystyczne – twierdzi SBU.

 

Ustalono, że zorganizował on podpalenie pojazdu sił zbrojnych Ukrainy w Odessie w grudniu i uszkodził pomnik poświęcony Ukraińcom, którzy zginęli w wojnie w Donbasie. W dalszej kolejności obiektami jego działań miały być biura organizacji społecznych o patriotycznym charakterze oraz sprzęt wojskowy.

 

Według SBU rosyjskie służby chciały w ten sposób przeprowadzić operacje informacyjno-psychologiczne w kontekście rzekomej „obecności na terenie obwodu odeskiego prorosyjskiego podziemia i antyukraińskich nastrojów mieszkańców”.

 

Agenta zatrzymano na gorącym uczynku podczas spotkania z wykonawcą poleceń. Zatrzymany wyznaczał nowe zadanie dotyczące podpalenia sprzętu wojskowego i przekazywał pieniądze za poprzednie podpalenie pojazdu sił zbrojnych – utrzymuje SBU.

 

Poinformowano go o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z artykułu dotyczącego ataku terrorystycznego. Został aresztowany.

 

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ