Maląg: kapitał opiekuńczy cieszy się ogromnym zainteresowaniem, złożono wnioski dla 340 tys. dzieci

fot: youtube

Rodzinny kapitał opiekuńczy cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków; rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski obejmujące ponad 340 tys. dzieci – powiedziała PAP w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Nowe świadczenie w łącznej wysokości 12 tys. zł jest przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Rodzice mogą sami wybrać, czy chcą, by świadczenie było wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po 1 tys. zł przez rok.

 

„Rodzinny kapitał opiekuńczy cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków. Do tej pory rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski obejmujące ponad 340 tys. dzieci. To ponad połowa wszystkich dzieci, które mają być objęte świadczeniem w 2022 r. – z naszych szacunków wynika, że będzie ich ok. 615 tys.” – powiedziała minister Marlena Maląg.

 

Zdaniem szefowej MRiPS duża liczba złożonych wniosków dowodzi, „że postawienie na elektroniczną drogę wnioskowania o nowe świadczenie było dobrym wyborem, rodzice nie mają problemów ze składaniem wniosków online”.

 

„Gorąco zachęcam wszystkich uprawnionych do składania wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy jak najszybciej. Można to zrobić bardzo prosto i szybko za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej” – dodaje Maląg.

 

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.

 

Jeśli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku.(PAP)

 

PAP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ