W. Brytania: Szefowa MSZ: jedyną drogą dla Rosji jest deeskalacja i rozmowy

Rosja narusza swoje zobowiązania międzynarodowe, jej wkroczenie na Ukrainę byłoby strategicznym błędem, a jedyną drogą naprzód dla Rosji jest deeskalacja i rozmowy – oświadczyła w środę szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss po spotkaniu Rady NATO-Rosja.

„Wielka Brytania i nasi sojusznicy dali Rosji jasno do zrozumienia, że jej zbrojenia na granicy z Ukrainą i na nielegalnie zaanektowanym Krymie są nie do przyjęcia. Potępiamy rosyjską agresję i destabilizującą działalność. Dalsze militarne wkroczenie na Ukrainę byłoby ogromnym błędem strategicznym i wiązałoby się z poważnymi kosztami dla gospodarki Rosji, w tym ze skoordynowanymi sankcjami” – napisała w wydanym oświadczeniu Truss.

 

Wskazała, że długotrwały konflikt kosztowałby życie wielu ludzi i spowodował zniszczenia po obu stronach.

 

„Rosja narusza swoje zobowiązania poprzez swoje ostatnie działania na granicach Ukrainy i na nielegalnie zaanektowanym Krymie. Wielka Brytania i nasi sojusznicy są zjednoczeni w naszym wsparciu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, i sprzeciwiamy się zastraszającemu zachowaniu Kremla” – podkreśliła szefowa brytyjskiej dyplomacji.

 

Wyraziła opinię, że to, co dalej nastąpi, będzie miało absolutnie kluczowe znaczenie dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie, a jedyną drogą naprzód dla Rosji jest deeskalacja i zaangażowanie się w sensowne rozmowy.

 

W środę w Brukseli odbyło się spotkanie Rady NATO-Rosja, które poświęcone było rosnącej koncentracji rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą oraz wysuwanym przez Rosję żądaniom, by NATO zrezygnowało ze współpracy z krajami byłego Związku Sowieckiego. Po spotkaniu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że różnice między obydwoma stronami pozostają znaczące.

 

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj