Teatr TVP/ Premiera „Sprawy Rity G.” w reż. Darii Kopiec – w poniedziałek

W Teatrze Telewizji w poniedziałek pokazana zostanie premierowe przedstawienie „Sprawa Rity G.” w reżyserii Darii Kopiec. Spektakl powstał na podstawie dramatu Jolanty Janiczak „Sprawa Gorgonowej” zainspirowanego głośnym procesem z lat trzydziestych XX wieku.

Jak przypomniał na łamach „Teatru” Szymon Kazimierczak, „tematem spektaklu +Sprawa Rity G.+ według tekstu Jolanty Janiczak (…) jest proces Rity Gorgonowej, bohaterki jednej z najgłośniejszych spraw kryminalnych dwudziestolecia międzywojennego”.

 

„Reżyserka Daria Kopiec miesza w swojej filmowej realizacji plany fabularne: wizja lokalna śledczych jest tu jak wehikuł czasu, przywołuje na scenę główne postaci sprawy – m.in. tytułową morderczynię, jej męża Henryka Zarembę czy Lusię, mającą tu niejasny status lolitki-denatki” – napisał. „Towarzyszą im nieustannie Detektyw, Sędzia, ale i Amerykański Producent Filmowy – mężczyźni, którzy na różne sposoby będą ustalać obowiązujące narracje na temat tej tragedii. Stawka tej gry toczy się więc o sprawiedliwość, ale i o prawdę, choć niemal z góry wiadomo, że rekonstrukcja zdarzeń nie zbliży nas do odkrycia ich sensu” – wyjaśnił Kazimierczak.

 

Jego zdaniem, autorka sztuki zdaje się twierdzić, że ostateczna prawda czy sens zawsze są ustanawiane w zależności od układu społecznych i politycznych sił. „+Nie ma początku bez władzy, która ten początek ustanawia+ – słyszymy już w pierwszych minutach spektaklu” – napisał. „Myśl tę podbija jego ironiczna, kabaretowa forma: rozmaitość estetyk, dynamiczny rytm, zabawa konwencjami zdają się celowo oddalać nas od poznania prawdy o Ricie G.” – ocenił krytyk.

 

„Spektakl nie jest rekonstrukcją toczącego się śledztwa w poszlakowej sprawie o morderstwo, choć występujący w niej bohaterowie mają swoje pierwowzory w rzeczywistych postaciach. Długotrwały proces w tamtym czasie staje się faktem medialnym i służy podtrzymaniu sensacji dla potrzeb show biznesu” – napisano w zapowiedzi przedstawienia.

 

Spektakl w reżyserii Darii Kopiec został zrealizowany w ramach projektu „TEATROTEKA” w 2017 r.

 

Przedstawienie otrzymało liczne nagrody i wyróżnienia: Grand Prix (nagroda podzielona między reżyser, autora zdjęć, autorkę muzyki, kostiumografkę i montażystkę) „za brawurę realizacyjną i konsekwencję w wyborze wyrazistych narzędzi współtworzących widowisko” i nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą (Monika Buchowiec) oraz Nagrodę Rektora Akademii Teatralnej dla studenta lub absolwenta tej uczelni (Martyna Byczkowska) przyznaną podczas 2. festiwalu „TEATROTEKA Fest” w 2018 r. W 2019 r. spektakl uhonorowano nagrodami Gold Remi w kategorii Film&Video Art i Silver Remi w kategorii Suspense/Thriller na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston oraz nagrodą w kategorii Formy muzyczne na Canada International Film Festival w Vancouver.

 

Reżyseria – Daria Kopiec. Zdjęcia zrealizował Piotr Chodura. Scenografię zaprojektowała Anna Wunderlich, a kostiumy – Patrycja Fitzet. Muzyka – Joanna Halszka-Sokołowska.

 

Występują: Monika Buchowiec, Martyna Byczkowska, Kacper Olszewski, Marcin Czarnik, Izabela Dąbrowska, Michał Bieliński, Andrzej Blumenfeld, Mirosław Zbrojewicz i Aleksandra Bożek.

 

Premiera w Teatrze Telewizji – 14 lutego o godz. 21.05 w TVP1.(PAP)

 

autor: Grzegorz Janikowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj