Były szef AfD pozbawiony immunitetu eurodeputowanego. W tle nieprawidłowości w finansowaniu ugrupowania

Były przewodniczący eurosceptycznej i antyimigranckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), wybrany z jej ramienia do Parlamentu Europejskiego, Joerg Meuthen, we wtorkowym głosowaniu w Strasburgu został pozbawiony immunitetu poselskiego. Chodzi o toczące się przeciw niemu postępowanie dotyczące nieprawidłowości w finansowaniu ugrupowania.

Za uchyleniem immunitetu głosował również sam zainteresowany. W wydanym oświadczeniu Meuthen wyjaśnił, że pozbawienie go immunitetu jest jedynie formalnością usuwającą przeszkody proceduralne w śledztwie.

„Ubiegłej wiosny zapewniłem prokuraturę w Berlinie o swojej pełnej i bezwarunkowej gotowości do współpracy” – oświadczył eurodeputowany. Wyraził również przekonanie, że wszystkie oskarżenia wysuwane pod jego adresem okażą się bezpodstawne.

Joerg Meuthen wstąpił do AfD w 2013 roku. Od 2015 roku był jej współprzewodniczącym i reprezentował umiarkowane, konserwatywno-liberalne skrzydło ugrupowania. W styczniu bieżącego roku wystąpił z partii, zarzucając jej nadmierną radykalizację. Obecnie jest europosłem niezrzeszonym.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj