Sasin: możliwości współpracy firm z Polski i USA tematem rozmów z zarządem nowojorskiej giełdy 

Możliwości współpracy polskich i amerykańskich firm, sytuacja na Ukrainie i jej wpływ na gospodarkę w Polsce, Europie i USA znalazły się wśród tematów poruszonych podczas spotkania z zarządem Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych – poinformował we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

„Odbyliśmy bardzo dobre spotkanie z zarządem giełdy” – powiedział Sasin dziennikarzom.

 

Jak dodał, rozmowy dotyczyły m.in. możliwości współpracy polskich i amerykańskich firm, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

 

„Rozmawialiśmy też dużo, bardzo dużo o kondycji polskiej gospodarki, bo to niezwykle ważne dla potencjalnych amerykańskich inwestorów. Przekazywaliśmy informacje o tym, że polska gospodarka ma się dobrze, że (…) przeszła suchą stopą przez pandemię koronawirusa i wywołany tym kryzys, że mamy rekordowy wzrost gospodarczy” – powiedział. Według Sasina informacje te „zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem”.

 

„Dużo rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie i o wpływie tej sytuacji na gospodarkę, zarówno w Polsce, Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych – o potencjalnych zagrożeniach dla gospodarki, które ta sytuacja niesie” – powiedział. Dodał, że rozmowy dotyczyły także inwestycji, w tym w sektor energetyczny. „My tych inwestycji amerykańskich potrzebujemy, mówiliśmy o potrzebie i oczekiwaniu inwestycji przede wszystkim w sektor energetyczny” – powiedział.

 

Pytany o ewentualny napływ do Polski uchodźców po eskalacji konfliktu na Ukrainie i potencjalną pomoc Polsce ze strony USA, Sasin oświadczył, że nasz kraj przygotowuje się na ewentualność migracji. „Jesteśmy w kontakcie z wojewodami, z samorządami w tej sprawie. Zobaczymy, jak się rozwinie sytuacja. Nie spodziewamy się, że może nas przerosnąć” – powiedział wicepremier. Dodał, że gdyby jednak tak się stało, Polska będzie zwracać się o wsparcie do sojuszników, przede wszystkim w UE, ale też w NATO.

 

„W tej chwili trudno mówić o jakichś konkretnych formach tego wsparcia, jakie mogłoby być udzielone. To już jest przećwiczone, bo inne kraje miały z tym do czynienia. Będziemy adekwatnie reagować” – zapewnił Sasin. (PAP)

 

PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj