ZNP przygotował wniosek do MEiN w sprawie odwołania małopolskiej kurator Barbary Nowak

Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotował wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o odwołanie Barbary Nowak ze stanowiska małopolskiej kurator oświaty. Ma to związek z publikacją autorstwa Nowak w portalu wPolityce. Tekst jest krytyczny wobec ZNP.

Jak powiedział we wtorek PAP prezes okręgu małopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) Arkadiusz Boroń, wniosek o odwołanie Barbary Nowak ze stanowiska małopolskiej kurator jest gotowy i zostaje skierowany do Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN).

 

Wniosek ma związek z publikacją Barbary Nowak w portalu wPolityce. Małopolska kurator krytykuje w nim ZNP. „Prawnicy będą też analizować ten tekst pod kątem tego, czy są podstawy do przygotowania pozwu przeciwko Barbarze Nowak” – dodał prezes małopolskiego ZNP.

 

5 lutego portal wPolityce opublikował artykuł autorstwa małopolskiej kurator. W tekście Nowak porównała prezesa ZNP Sławomira Broniarza do „żużlowca”, który skręca „zawsze w lewo”. ZNP określiła „zdecydowanie politycznym w swoim przekazie”. Zarzuciła związkowi powiązania polityczne z PO i lewicowymi ugrupowaniami „tak silne, że kwestie ochrony interesów pracowników zeszły na daleki plan”. Napisała także m.in., że „romans ZNP z lewicą można prześledzić na przykładzie konsekwentnego wspierania przez ZNP inwazji ideologii neomarksistowskiej w przedszkolach i szkołach”.

 

W specjalnym oświadczeniu przedstawiciele związku wytknęli kurator zdania w artykule, które – w ich ocenie – są oszczerstwami: „entuzjastyczne poparcie ZSRS”, „szerzenie ideologii komunistycznej”. Ocenili też, że kurator – historykowi z wykształcenia – „nie przystoi” popełnienie „tak wielkich błędów merytorycznych na temat podstawowych faktów historycznych”.

 

ZNP podkreślił, że nie wywodzi się z czasów II RP, tylko jako jednolita organizacja przyjął nazwę ZNP w 1930 r. w Krakowie. Początki związku sięgają zaś czasów zaborów – 1905 r., kiedy w Krakowie powstał Związek Nauczycieli Szkół Ludowych.

 

„Bezprecedensowy atak polityczny, którego dopuściła się na Związek Nauczycielstwa Polskiego, obraża przeszło 200 tys. naszych członków. W ciągu ostatnich 30 lat żaden małopolski kurator oświaty nie pozwolił sobie na tak silne zaangażowanie polityczne i na wymierzanie bezpodstawnych ataków w naszą organizację” – czytamy w oświadczeniu ZNP.(PAP)

 

PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj