PKO Ekstraklasa – kto spadnie z ligi?

Sezon PKO Bank Polski Ekstraklasa w pełni i za nami ponad połowa kampanii 2021/2022. Imponująca walka trwa o tytuł mistrza Polski, jednak podobne emocje odgrywają się na dnie tabeli. Kto walczy o utrzymanie i kogo może zabraknąć w kolejnym sezonie „Esy”?

Trwający sezon jest inny niż te rozgrywane w poprzednich latach. Po małej reformie i powrotu do dawnej formuły, z ligą na koniec sezonu pożegnają się trzy zespoły. Nie ma barażów ani żadnych innych klauzul. Po końcowej klasyfikacji 16.,17. i 18. skutkują spadkiem do Fortuna 1.Liga.

Nikt przed startem sezonu by nawet nie pomyślał, że o byt w lidze będzie walczyła Legia Warszawa. Mistrz Polski bardzo źle rozpoczął sezon PKO Ekstraklasy, choć miał do tego pełne prawo. Walka na pucharowym froncie i łączenie tego z ligowym poligonem było trudnym zadaniem, jednak marazm w Warszawie trwa już wiele miesięcy. Przyczyn jest wiele. Od złego przygotowania drużyny po bardzo złe zarządzanie klubem na najwyższych strukturach. Legia sensacyjnie przezimowała w strefie spadkowej i w 2022 roku będzie walczyła o utrzymanie. Brzmi surrealnie, jednak to pełna rzeczywistość. Czy faktycznie Legia spadnie? Trudno sobie to wyobrazić, jednak postawa Warszawian z poprzedniej części sezonu sprawia, że jest to możliwe. Na początku 2022 roku kurs na spadek Legii wynosił 6.00, jednak teraz po kilku niezłych meczach wynosi 20.00. Wojskowi są bardzo niestabilni, jednak ostatnia seria zwycięstw daje Legii odrobinę oddechu.

Nie tylko Legia walczy o utrzymanie. W podobnej sytuacji jest Wisła Kraków, inna, bardzo renomowana drużyna w polskim futbolu. Koło Wawelu nie dzieje się najlepiej. Biała Gwiazda jest kompletnie bez formy, transfery przeprowadzone latem i zimą nie zdają egzaminu oraz coraz więcej osób powątpiewa w aktualne władze klubu, które w ostatnim czasie mocno zbłądziły za sterami jednego z najbardziej utytułowanych klubów. Na początku marca Wisła wpadła do strefy spadkowej i mając na uwadze jej aktualną dyspozycję, jej spadek jest bardzo mocno prawdopodobny. Bukmacherzy dość wysoko oceniają „szanse” spadku Wisły, metkując to zdarzenie stosunkowo niskim kursem 1.85. Na podobnej wartości kursowej jest Warta Poznań, choć w tym miejscu trzeba zaznaczyć, ze wielkopolska drużyna radzi sobie bardzo dobrze i z kolejki na kolejkę oddala się od zagrożonych miejsc.

Według analityków GGPoker najniższe szanse na utrzymanie ma Termalica B-B Nieciecza a także Górnik Łęczna. Kurs na obie drużyny jest identyczny i wynosi 1.60. Trzeba jednak przyznać, że forma obu zespołów w rundzie wiosennej jest całkiem niezła. Szczególnie Górnik Łęczna w ostatnim czasie zdobywa sporą liczbę punktów i mimo że jest w strefie spadkowej, różnica do bezpiecznych miejsc wynosi raptem jedno oczko. Podobnie Termalica, choć „Słonie” są bardziej niestabilni od reszty drużyn walczących o spadek. 

Do końca sezonu pozostało jeszcze sporo kolejek i w zasadzie każdy scenariusz w tym momencie jest bardzo możliwy. Mając na uwagę wyrównaną walkę wszystkich drużyn, można spodziewać się, że ostateczne rozstrzygnięcia będą miały miejsce w ostatnich seriach gier. Możemy być pewni – liga będzie ciekawa. Na obu biegunach tabeli. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj