Wrocław: MPK darmowe do wakacji

fot. MPK Wrocław

Ukraińcy ze statusem uchodźcy mają prawo do bezpłatnej komunikacji do czerwca. Tak na czwartkowej sesji zdecydowali radni, ale jednomyślności nie było.

Radni Nowej Nadziei wystąpili z propozycją objęcia darmową komunikacją wszystkich obywateli Ukrainy, niezależnie kiedy przyjechali do Wrocławia. Przeciwni byli radni z PIS i Forum Jacka Sutryka.

Starcie Nowej Nadziei z Forum Jacka Sutryka o pieczątkę z datą przekroczenia granicy RP w paszporcie ujawniło złożoność proponowanej uchwały. Szef Nowej Nadziei Piotr Uhle powołał się na wpis z 26 lutego prezydenta Wrocławia w mediach społecznościowych. Dotyczył prawa do bezpłatnej komunikacji dla wszystkich Ukraińców. Chwile później było sprostowanie, że chodzi tylko o uciekinierów wojennych. Radny Ufle z kolei mówił o „obietnicy złożonej uchodźcom” z której prezydent się wycofał. Ostatecznie uchwała przedłużająca do wakacji darmową komunikację tylko dla uchodźców przeszła wiekszością głosów.

Darmowe przejazdy dla Ukraińców przedłużono do 30 czerwca, również na liniach 9xx. Jedynym warunkiem jest paszport z datą przekroczenia terytorium RP.

Przedstawiciel magistratu w imieniu prezydenta Miasta, Paulina Tyniec-Piszcz tłumaczyła radnym, że przedłużenie jazdy za darmo do wakacji celowane jest do grupy uciekinierów wojennych, a nie wszystkich mieszkających tutaj Ukraińców.

Zgodnie z intencją prezydenta Wrocławia ta pomoc miała być kierowana do osób, które tego potrzebują. Nie było intencją kierowanie tej pomocy dla osób, które mieszkają we Wrocławiu od dawna, funkcjonują w mieście i ich warunki bytowe nie uległy pogorszeniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj