Pomorskie/ Radni PiS chcą nazwać rondo w Gdańsku im. Bohaterów Mariupola

ukraina.jpeg

Radni PiS złożyli interpelację na ręce prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz w sprawie nazwania jednego z rond w mieście im. Bohaterów Mariupola.

Radny Miasta Gdańska z PiS Przemysław Majewski poinformował PAP w czwartek, że radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości zwrócili się z interpelacją w sprawie propozycji nazwania planowanego ronda u zbiegu ulic Czerskiej, Niepołomickiej i Starogardzkiej bądź istniejącego już u zbiegu ulic Myśliwska, Jasieńska, Andersa, imieniem Bohaterów Mariupola.

„Taka nazwa ronda byłaby uhonorowaniem bohaterskiej postawy obrońców tego miasta, a zarazem hołdem wobec niewinnych ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę. Taki gest byłby też symbolicznym wsparciem Mariupola przez miasto partnerskie, którym jest Gdańsk” – dodał Majewski.

Gdańsk i Mariupol są miastami partnerskimi. Współpraca została nawiązana z inicjatywy władz Gdańska w 2014 roku, po pierwszej inwazji Rosji na Krym. Wówczas obrona tego miasta stała się dla Ukraińców symbolem bohaterstwa, a dla milionów ludzi na świecie jednym z symboli wolności i oporu wobec rosyjskiego najeźdźcy.

„Od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2022 roku Mariupol jest ponownie przedmiotem bestialskich ataków, również mających znamiona zbrodni wojennych. Sytuacja ludności jest tragiczna: brakuje wody, żywności, leków, a rosyjska artyleria zrównuje miasto z ziemią, nie oszczędzając przy tym obiektów cywilnych. Media informują o rosyjskich atakach na ludność cywilną, która w panice próbuje opuścić otoczone przez agresora miasto” – precyzuje radny Majewski.

Podczas czwartkowej sesji rady miasta poprzez połączenie internetowe mer Mariupola Wadym Bojczenko zwrócił się do radnych m.in. z prośbą o rozważenie możliwości nazwana jednej z ulic w Gdańsku imieniem Bohaterów miasta Mariupola.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj