Binienda: lewe skrzydło samolotu TU-154M rozerwane ok. 100 metrów przed tzw. brzozą Bodina 

Katastrofa_w_Smoleńsku.jpg

Lewe skrzydło samolotu TU-154M „zostało rozerwane w wyniku wybuchu ok. 100 metrów przed tzw. brzozą Bodina” – powiedział prof. Wiesław Binienda, prezentując w poniedziałek wnioski raportu podkomisji smoleńskiej.

Podkomisja zaprezentowała w poniedziałek „Raport z badania zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu Tu-154M nr 101 nad lotniskiem Smoleńsk Siewiernyj na terenie Federacji Rosyjskiej”.

Binienda, porównując symulację katastrofy z rzeczywistym rozrzutem szczątków samolotu, oświadczył, że „założenia przyjęte przez Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pod kierunkiem Jerzego Millera, które zostały użyte w badaniach NIAR (National Institute for Aviation Research) i WAT (Wojskową Akademię Techniczną) dają rezultaty, które nie odpowiadają stanowi faktycznemu odnalezionych dowodów na polu szczątków w Smoleńsku”.

„Lewe skrzydło zostało rozerwane w wyniku wybuchu ok. 100 metrów przed tzw. brzozą Bodina” – uważa Binienda. W jego opinii „znaczna część statecznika pionowego wraz ze statecznikiem poziomym została oderwana przed szosą Kutuzowa”.

Jak mówił, w raporcie podano, „że gródź ciśnieniowa została oderwana od części pasażerskiej w momencie rozerwania dachu kadłuba jeszcze w powietrzu”, a „lewe drzwi pasażerskie 823 zostały wystrzelone na metr głęboko w ziemię wraz z fragmentami tkanki ludzkiej, gdy samolot był jeszcze nad ziemią”.

We wnioskach raportu – według Biniendy – zaznaczono ponadto, że „zbiornik balastowy został rozerwany pod trzecią salonką centropłata przez znaczny wybuch”. „Kadłub został rozerwany wzdłuż lewej burty; pasażerowie oraz załoga Tupolewa ponieśli śmierć w wyniku wybuchów” – podkreślono.

Jak dodał, „naukowe analizy i rezultaty eksperymentów niektórych ekspertów katastrofy smoleńskiej po oddaniu eksperckiej recenzji zostały opublikowane w międzynarodowych pismach profesjonalnych”. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj