Doradca prezydenta: Medwedczuk musi się ukryć w więzieniu, by przeżyć

By przeżyć, Wiktor Medwedczuk musi się ukryć w ukraińskim więzieniu – uważa Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. We wtorek wieczorem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła zatrzymanie tego prorosyjskiego ukraińskiego polityka.

„Medwedczuk dzisiaj, żeby przeżyć, musi schować się w ukraińskim więzieniu. Z zagwarantowaną wieloletnią karą więzienia” – napisał Podolak na Twitterze. (https://tinyurl.com/3v53wezh)

Według niego „w Rosji na pewno go zlikwidują jako osobę, która regularnie kłamała w sprawie nastrojów na Ukrainie, kradła pieniądze i w sumie stała się jednym z inicjatorów wojny”.

O zatrzymaniu prorosyjskiego polityka, kuma prezydenta Rosji Władimira Putina, poinformował wcześniej prezydent Zełenski. „Przeprowadzono operację specjalną dzięki Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy. Zuchy! Szczegóły później. Chwała Ukrainie!” – napisał Zełenski na Facebooku. (https://tinyurl.com/4r83x3kx)

Na zdjęciu opublikowanym przez prezydenta Medwedczuk ma na sobie mundur ukraiński. Ręce ma skute kajdankami.

Później zatrzymanie polityka potwierdził szef SBU Iwan Bakanow.

Od maja 2021 roku Medwedczuk przebywał w areszcie domowym, do którego trafił w związku z podejrzeniem o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Później prokuratura poinformowała o wysunięciu wobec niego nowego podejrzenia o zdradę stanu i o sprzyjanie działalności organizacji terrorystycznej. Chodzi o związek z nielegalnymi dostawami węgla z separatystycznych republik w Donbasie na przełomie lat 2014 i 2015.

27 lutego, już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na szeroką skalę, pojawiły się informacje o tym, że polityk uciekł z aresztu domowego. Na Ukrainie powstała specjalna grupa śledczych poszukująca Medwedczuka. W marcu sąd pozwolił na areszt polityka. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj