Akcje nowej emisji PGE przydzielone inwestorom

Zarząd PGE podjął uchwałę o przydziale wszystkich akcji serii E inwestorom uczestniczącym w procesie subskrypcji. Skarb Państwa, będący akcjonariuszem większościowym PGE, po zarejestrowaniu emisji przez sąd, obejmie akcje o wartości emisyjnej wynoszącej ok. 2,5 mld zł. Otwarte fundusze emerytalne obejmą akcje o wartości emisyjnej wynoszącej ok. 450 mln zł, a pozostałym inwestorom zostaną przydzielone akcje o wartości emisyjnej wynoszącej ok. 250 mln zł.

W trakcie procesu pozyskania kapitału spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem inwestorów, również zagranicznych. Podpisaliśmy łącznie prawie 100 umów objęcia akcji, na podstawie których opłacone zostały zapisy na blisko 3,2 miliarda złotych, czyli tyle ile od początku planowaliśmy. Dziękuję za zaufanie, tym bardziej, że tak duża oferta została objęta przez inwestorów w niestabilnej sytuacji na rynkach finansowych oraz w trudnych warunkach geopolitycznych. Przed Grupą PGE czas intensywnych inwestycji – po naszej stronie leży teraz efektywne wykorzystanie tych środków – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
W ramach przeprowadzonej oferty zostały objęte ok. 374 miliony akcji po cenie emisyjnej wynoszącej 8,55 zł za akcję. Pozyskane w wyniku emisji ok. 3,2 miliarda zł PGE przeznaczy na inwestycje w trzech obszarach: rozwoju dystrybucji energii elektrycznej, odnawialnych źródeł energii oraz dekarbonizacji wytwarzania energii i ciepła poprzez rozwój źródeł niskoemisyjnych.
Wydatkowanie środków zgodnie z przedstawionymi celami emisji gwarantowane jest na podstawie umowy inwestycyjnej, którą PGE podpisała ze Skarbem Państwa. Zawarta umowa jest elementem niezbędnym do objęcia przez Skarb Państwa akcji nowej emisji i wymaganymi przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania w zakresie nabywania lub obejmowania przez Skarb Państwa akcji ze środków Funduszu Reprywatyzacji w latach 2021-2022.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj